Radomír Pánek vede konsorcium, které řídí fúzní výzkum v celé Evropě
08. 01. 2024
Ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek nově vede evropské konsorcium EUROfusion, které má na starost vývoj zdroje energie na principu jaderné fúze. Konsorcium EUROfusion sdružuje téměř 5000 vědců ze 193 výzkumných institucí, univerzit a firem z celé Evropy. Hospodaří s rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy eur, které mu poskytla Evropská komise a členské státy. Do prestižní pozice předsedy valného shromáždění konsorcia EUROfusion byl český vědec zvolen v prosinci.
Ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek převzal pozici od prvního ledna po viceprezidentovi švýcarské EPFL Lausanne Ambrogio Fasolim. Úkolem konsorcia je koordinovat komplexní výzkumný program s cílem zajistit Evropě bezemisní, nevyčerpatelný a bezpečný zdroj energie využívající termonukleární fúzní reakci.
„Tato prestižní pozice pro mě na jednu stranu představuje jedinečnou příležitost se podílet na vedení jednoho z klíčových vědeckých programů pro lidstvo, ale také velkou výzvu z pohledu koordinace velmi rozsáhlého mezinárodního výzkumného programu. Každopádně jsem přesvědčen, že zvolení do této pozice je také odrazem vysoké úrovně fúzního výzkumu, kterého jsme za posledních 15 let v Česku dosáhli,“ říká nově zvolený předseda Radomír Pánek.
Klíčová role předsedy
Předseda valného shromáždění EUROfusion zastává klíčovou úlohu při koordinaci vědecké strategie konsorcia a spolupráce s členskými státy, Evropskou komisí i mezinárodní organizací ITER. Fúzní výzkum prochází v současné době celosvětově zásadním vývojem a přináší řadu nových výzev díky rostoucím soukromým investicím, změnám v projektu ITER i intenzivní přípravě evropského prototypu fúzního reaktoru DEMO.
„Vývoj fúzní elektrárny je pro lidstvo klíčový, protože poskytne nevyčerpatelný, zcela bezpečný, téměř bezemisní a velmi výkonný zdroj energie. Fúzní energie nabízí řešení mnoha problémů spojených s tradičními způsoby výroby energie a bude hrát klíčovou roli v udržitelné a bezpečné energetické budoucnosti lidstva,“ dodává vědec.
Dlouholeté zkušenosti
Radomír Pánek je předním odborníkem v oblasti výzkumu fyziky a technologie jaderné fúze. Už během svého studia absolvoval řadu pobytů v předních evropských fúzních centrech. V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR vedl projekt instalace tokamaku COMPASS i v současné době probíhající projekt konstrukce nového tokamaku COMPASS Upgrade. Tokamak je zařízení, jež vytváří silné magnetické pole, které izoluje extrémně horké termonukleární plazma od okolí. Tento princip budou využívat první fúzní elektrárny. Jako ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR působí Radomír Pánek od roku 2015.
V roce 2020 se Radomír Pánek stal také místopředsedou správní rady Evropské agentury Fusion for Energy (F4E). Organizace sídlí v Barceloně a zajišťuje realizaci evropské části dodávek pro tokamak ITER, mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ve francouzské Cadarache. Radomír Pánek též vede Technický poradní panel organizace F4E a reprezentoval Evropu ve Vědeckém výboru projektu ITER.
Kontakt:
Radomír Pánek
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
panek@ipp.cas.cz
Odkaz:
https://euro-fusion.org/eurofusion-news/eurofusion-welcomes-new-ga-chair/
Více informací najdete v AVexu o energetickém využití jaderné fúze: 2023-03.pdf (avcr.cz).
Přečtěte si také
- Simulovaná vesmírná mise PROMISE pošle českého astronauta do izolace a na Měsíc
- ÚOCHB AV ČR získává další ERC grant
- Vědci Botanického ústavu AV ČR pomáhají navrátit rozmanitost českým loukám
- Riziko šíření požáru je v ČR velké a trvá nezvykle dlouho
- Síla učených debat a kořeny současné vědy
- Mísení genů jako cesta k přežití: nový pohled na ochranů druhů
- Lipno a Orlík v obrazech: putovní výstava již podruhé
- Největší festival starověkých dějin začíná v pátek v Mušově u Pasohlávek
- Objev českých vědců píše novou kapitolu učebnic elektrochemie
- Termití kamikadze chrání kolonii pomocí zvláštního enzymu
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112