Zahlavi

Praha hostí prestižní mezinárodní konferenci tibetanistiky

01. 07. 2022

Do Prahy se sjedou největší světoví odborníci na Tibet a tibetskou kulturu. Šestnáctý ročník konference Mezinárodní tibetanistické asociace (International Association of Tibetan Studies, IATS) organizuje v roce oslav stoletého výročí své existence Orientální ústav AV ČR spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Nejprestižnější setkání expertů v oblasti tibetanistiky se vůbec poprvé pořádá v postkomunistickém státě Evropy. Koná se od 3. do 9. července.

Konference je jedinečnou příležitostí setkávání mladší i starší generace tibetologů a místem, kde mohou představit své výzkumné projekty a navázat kontakty pro další spolupráci.

„Konference IATS je největším setkáním tibetanistů z celého světa a koná se vždy jednou za tři roky v místech, která jsou spjata se studiem tibetské historie, jazyka, společnosti či náboženství,“ říká Táňa Dluhošová, ředitelka Orientálního ústavu AV ČR. „Je nám ctí, že Orientální ústav AV ČR, který se i díky aktivitám bývalého ředitele, profesora Josefa Kolmaše, podílel na rozvoji tohoto oboru u nás, může být jedním ze spoluorganizátorů letošního setkání, a tak zviditelní i práci našich tibetanistek a tibetanistů,“ dodává Táňa Dluhošová.

Konference byla založena v roce 1979 v Oxfordu, posledním hostitelem byla Paříž.

Mezi letošními účastníky konference budou přední odborníci tibetanistiky především z USA, Indie, Francie, Německa, Velké Británie, Rakouska ale také z Bhútánu či Nepálu. Z dlouhé řady expertů, sídlících na území Čínské lidové republiky se bohužel v letošním roce kvůli zamítnutí účasti ze strany oficiálních čínských orgánů nezúčastní téměř nikdo. Přípravu konference také ovlivnily komplikace spojené s pandemií koronaviru a válečným konfliktem na Ukrajině. I tak je letošní ročník výjimečný počtem více než 700 účastníků.

Staré tibetské rukopisy i fotografie armády

Program konference zahrnuje více než 50 individuálních sekcí na témata od digitálních technologií, lingvistiky, přes archeologii, antropologii, buddhologii, etnografii, historii, genderová studia či studia starých tibetských rukopisů a výzkum tibetského buddhistického kánonu.

Během konference si zájemci budou moci prohlédnout jedinečnou výstavu archivních fotografií tibetské armády z let 1895–1959 prezentované v rámci projektu ERC „Tibetan Army“ (CRNS, Paříž). Přes deset knižních vydavatelů představí své publikace a na programu je také bohatý kulturní program.

K příležitosti konference vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím tethys také kniha o českém průkopnictví v oblasti výzkumu Tibetu a tibetské kultury: Experiencing Tibet from the Heart of Europe. Missionaries, Scholars, Filmmakers and Motorbikes editovaná Lubošem Bělkou, Danielem Berounským, Petrem Jandáčkem a Jarmilou Ptáčkovou (http://edition-tethys.org/).

Česko průkopníkem tibetských studí

Česká republika i bývalé Československo patří k zemím s průkopnickou tradicí v oblasti objevování Tibetu a tibetské kultury. „Orientální ústav AV ČR je postavou předního tibetologa Josefa Kolmaše úzce spjat s tibetanistikou jako vědním oborem,“ zdůrazňuje Táňa Dluhošová. 

Mezi významná centra pro studium Tibetu se Česká republika s konečnou platností zařadila akreditací tibetanistiky při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2012. Zvolení Prahy za hostitele konference IATS je nejen prestižní událostí, ale také jedinečnou příležitostí propagovat Prahu a Českou republiku jako důležité mezinárodní centrum v tomto oboru.

Letošní 16. ročník konference IATS proběhne na hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pod záštitou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové, rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové a primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba.

 

Další informace:

https://www.iats.info/people/

 

Kontakt:

Dr. Jarmila Ptáčková
Orientální ústav AV ČR
+420 721 802 775
ptackova@orient.cas.cz

TZ ke stažení zde

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy