Zahlavi

Nositel Nobelovy ceny Jean-Marie Lehn navštíví České Budějovice

22. 06. 2022

Francouzský chemik Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987, přijal pozvání ředitele Biologického centra AV ČR Libora Grubhoffera, a ve dnech 26. až 28. června 2022 navštíví České Budějovice. Na Jihočeské univerzitě (JU) a Biologickém centru bude mít přednášku a diskusi s doktorskými studenty. Původně se měla jeho návštěva uskutečnit již před dvěma lety, musela být však odložena kvůli koronavirové pandemii.    

Jean-Marie Lehn (*1939) je považován za otce tzv. supramolekulové chemie, Nobelovu cenu získal za objev syntetických makrocyklických molekul se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul. Do Českých Budějovic dorazí tato významná vědecká osobnost v neděli 26. června. V pondělí 27. června v 10 hodin přednese své koncepční úvahy o chemii a vědě obecně v přednášce s názvem „Od hmoty k životu: Chemie? Chemie!“ v posluchárně C2 na Přírodovědecké fakultě JU.  Odpoledne bude program pana profesora pokračovat setkáním a diskusí s doktorandy od 13:30 hodin ve vestibulu budovy C Přírodovědecké fakulty JU v rámci nově ustavené Školy doktorských studií v přírodních vědách PřF JU a BC AV ČR.

Po této odpolední diskusi pak nobelistu přijmou zástupci města Českých Budějovic na radnici – 1. náměstek primátora Juraj Thoma a náměstek primátora Ivo Moravec.

V úterý 28. června dopoledne doprovodí Libor Grubhoffer Jean-Marie Lehna do Lince, kde jej čeká další přednáška na Univerzitě Johannese Keplera.  

Kontakt:

Mgr. Daniela Procházková
Biologické centrum AV ČR
daniela.prochazkova@bc.cas.cz

TZ ke stažení zde

Jean-Marie Lehn

Jean-Marie Lehn

Foto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy