Zahlavi

Konference k vídeňské škole dějin umění bude o osobnosti Maxe Dvořáka

08. 04. 2021

V rámci připomínky 100 let od smrti Maxe Dvořáka, historika umění a čelného představitele tzv. vídeňské školy dějin umění pořádá Ústav dějin umění AV ČR ve dnech 15. a 16. dubna 2021 mezinárodní online konferenci věnovanou právě této významné osobnosti. Konference navazuje na pilotní ročník z roku 2019, který se zaměřil na problematiku vlivu vídeňské školy dějin umění před a po roce 1918. K letošnímu výročí připravil ústav také výstavu 100 let bez Maxe Dvořáka ve Window Gallery ÚDU.

Dvořák rozvíjel výzkumné principy vídeňské školy novým způsobem a k jeho uměleckohistorickému bádání se historici umění obraceli a stále obracejí i 100 let po jeho předčasné smrti v roce 1921,“ říká Tomáš Murár, jeden z organizátorů konference.

Dvořák je vedle Aloise Riegla, Franze Wickhoffa a dalších považován za čelného představitele tzv. vídeňské školy dějin umění, jež zásadním způsobem určila, jak bylo historické umění ve 20. století ve střední Evropě zkoumáno i chráněno. Vídeňská škola určovala způsob výzkumu dějin umění v celé střední Evropě do poloviny 20. století a poté skrze své žáky i do druhé poloviny 20. století – tedy i v současných dějinách umění můžeme přemýšlet o vlivu vídeňské školy.

Způsobům formulace dějin umění Maxem Dvořákem a jejich revizím, kritikám či aktualizacím se bude věnovat řada mezinárodně významných badatelů v oblasti historiografie dějin umění. Na konferenci vystoupí téměř 30 tuzemských i zahraničních řečníků. Plenární přednášku pro veřejnost přednese Hans Aurenhammer z univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu na téma „Max Dvořák’s Renaissance“.

Příspěvky budou v anglickém a německém jazyce.

Konference se koná na platformě Zoom, aktivní zájemci se mohou registrovat na e-mailu: murar@udu.cas.cz. Neregistrovaní účastníci budou moci konferenci sledovat online na Facebooku Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Program celé konference je ke stažení na stránkách ústavu.

Výstava ve Window Gallery

Výstava „100 let bez Maxe Dvořáka“ připomíná život, dílo a odkaz tohoto významného historika umění. Výstava ve Window Gallery, výlohách knihovny Ústavu dějin umění AV ČR, je volně přístupná z ulice Na Perštýně a Husova. Výstavu připravil Tomáš Murár z oddělení historiografie a teorie umění ÚDU AV ČR.

 

Kontakt:

MgA. Barbara  Líznerová
PR & komunikace, Ústav dějin umění AV ČR
liznerova@udu.cas.cz
607 630 453


PhDr. Tomáš Murár, Ph.D.
Ústav dějin umění AV ČR
murar@udu.cas.cz
776 254 716

TZ ke stažení zde.

Max Dvořák

Max Dvořák

Program konference

Program konference

Výstava 100 let bez Maxe Dvořáka

Výstava 100 let bez Maxe Dvořáka

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
Tiskové oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
Tiskové oddělení
+420 739 535 007

press@avcr.cz

Tiskové zprávy