Zahlavi

Když se Země rozzáří: další komiks vědců pátrá po magnetických silách

14. 09. 2021

Jak funguje magnetické pole Země? Kam sahá? A jak působí magnetická síla? Na tyto otázky odpoví nový komiks Když se Země rozzáří. Jako vzdělávací pomůcku v méně tradiční formě jej připravili nejen pro žáky, studenty a učitele vědci Geofyzikálního ústavu AV ČR Matěj Machek a Petr Brož. Komiks je zdarma ke stažení na webu, jeho součástí je i desková hra Lovci magnetosfér.

Nový příběh líčí pátrání po podivných zvucích, které zachytí hrdinové příběhu na radiostanici u svého dědečka. Čtenáři se pak dozví, jak a kde geomagnetické pole vzniká, jak se projevuje a proč je dobře, že jej zeměkoule má.

 „Pro studentky a studenty přednáším rád a poměrně často, vím proto, že není jednoduché náctileté zaujmout. Naše komiksy mají pomoci učitelům a učitelkám vysvětlit učivo zábavnou formou,“ říká jeden z autorů Petr Brož. „Myslím si, že komiks lze využít nejen v hodinách zeměpisu, ale i třeba ve fyzice či angličtině, protože jsme jej vydali i v anglickém jazyce,“ dodává Matěj Machek, další spoluautor komiksu.

Komiks, na němž geologové spolupracovali i s fyzikem Davidem Píšou z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, nakreslila Karolina Kučerová a otextovala Lucie Lukačovičová, deskovou hru navrhla Julie Nováková.

Na přípravě komiksu se podílel také Ústav fyziky atmosféry AV ČR a na jeho vznik přispěl výzkumný program Vesmír pro lidstvo a řada drobných dárců. Dílo si lze volně stáhnout z webu Geofyzikálního ústavu AV ČR a volně jej šířit pod licencí Creative Commons, v tištěné podobě jej můžete získat při návštěvě Geofyzikálního ústavu na pražském Spořilově.

Komiks jako edukativní pomůcku vědci Matěj Machek a Petr Brož využili již podruhé. V prvním díle komiksu, Když se Země chvěje, čtenářům přiblížili vznik zemětřesení a seismických vln a jejich důležitost pro poznávání stavby naší Země.

Obálka komiksu Když se Země rozzáří, příběh geomagnetického pole

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy