
I věda umí být fotogenická. Výstava představí nejlepší badatelské snímky
29. 11. 2022
Reakce bromu s hliníkem nebo baňka zachycená tak, že spíše než výzkum připomíná umělecký objekt. Devátý ročník soutěže Věda fotogenická dokazuje, že bádání přináší nejen nové poznatky, ale i působivý estetický rozměr. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 90 autorů a autorek, kteří pracují v ústavech Akademie věd ČR. Porota i veřejnost vybírala vítěze z 244 fotografií.
V hlavní kategorii, která představuje fotografie s vědeckou tematikou, si ocenění odnesl Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR za snímek zobrazující reakci bromu s hliníkem. Bodovali také vědci z Biologického centra AV ČR Hana Sehadová za snímek Černí pasažéři a Lukáš Vejřík za zachycení krajiny pod africkým nebem.
Na dobrodružství a zajímavosti, se kterými se vědci setkávají v práci i mimo ni, cílí vedlejší kategorie soutěže. Dominoval v ní Roman Garba z Ústavu jaderné fyziky AV ČR se snímkem Mad Max v Mauretánii. Novinkou letošního roku je kategorie Video, ve které zvítězil Roman Dvořák z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a jeho Metelesku blesku. Porota nově vybrala i nejlepší snímky ze všech tří vědních oblastí.
Fotogenická výstava
Všechny fotografie a videa si zájemci mohou prohlédnout na stránkách www.vedafotogenicka.cz a také na stejnojmenné výstavě Věda fotogenická v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR. Najdou tam 37 vybraných snímků, na kterých se shodla odborná porota. Výstava bude otevřena do 31. ledna 2023 každý den a pro návštěvníky je zdarma.
Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! Účastnit se ho mohou pouze zaměstnanci pracovišť AV ČR. Výstupem projektu je také reprezentativní oficiální kalendář Akademie věd ČR pro příští rok.
Přečtěte si také
- Vědkyně Ústavu Heyrovského oslaví Mezinár. den žen a dívek ve vědě s veřejností
- Archeologie z nebe: skryté památky objevené vědci z ptačí perspektivy
- Nová technologie zrychlí, usnadní a zlevní imunochemické testování
- Každý třetí Čech má finanční rezervu na méně než měsíc života
- Skloubit kariéru a mateřství se v Česku stále nedaří
- ÚOCHB a Gilead Sciences obnovují společný výzkumný program
- Jak ve vědě o udržitelnosti uplatňovat praktickou moudrost a etiku
- Polarizace během kampaně u kandidátů na Hrad sílila. Babišovi odradila voliče
- Jak se udržuje rozmanitost v přírodě? Odpovědi pomůže Čechovi hledat ERC grant
- Nové poznatky o iontových kanálech mohou otevřít cestu k novým léčivům
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112