Zahlavi

Dvacáté výročí 11. září připomene unikátní projekt Odkaz 11. září

08. 09. 2021

Skončila globální válka proti teroru? Můžeme už o ní psát v minulém čase? Co přinese stažení amerických vojáků z Afghánistánu a Iráku? Jak se promítnou západní hodnoty, politika a sociální vztahy do globálního uspořádaní světa v následujících desetiletích? Zakoření v daných zemích stejně jako v dobách kolonialismu? A jaký bude odkaz 11. září a světového boje proti terorismu?

Odpovědi se snaží nabídnou projekt Odkaz 11. září (9/11 Legacies Project) připravený ke dvacátému výročí teroristických útoků na Spojené státy americké.

Na rozdíl od předešlých válek se globální válka proti terorismu vedla současně na mnoha frontách a zasahovala životy lidí daleko od bojové linie. Aby se nám podařilo zachytit rozmanitý odkaz této války, oslovili jsme odborníky napříč humanitními a společenskými vědami, politické analytiky i odborníky mimo akademickou sféru. Zařadili jsme do něj texty expertů z celého světa,“ říká jeden z autorů projektu Kevin L. Schwartz z Orientálního ústavu AV ČR.

Podle něj se svět bude i nadále potýkat s dopady světové války proti terorismu. I po dvaceti letech totiž stále ovlivňuje naši kulturu, politiku, sociální vazby i jazyk. Přestože formálně dojde ke stažení vojenského arzenálu, nastavené hodnoty a normy v daných zemích přetrvají.

„Nepoužíváme pojem 11. září ani tak pro označení děsivých útoků v New Yorku, ale spíše pro řadu výjimečných opatření vyvezených do světa pod nálepkou boje proti terorismu. Pojmenovali jsme to jako ´Odkaz´, abychom zachytili, jak válečná logika boje proti teroru bude dál přežívat dlouho poté, co skončí protiteroristické operace NATO nejen v roce 2021, ale i letech 2031, 2041 a později,“ dodává Schwartz.

Projekt Odkaz 11. září založili při příležitosti dvacátého výročí teroristického útoku na USA vědečtí pracovníci Ameem Lutfi (Middle East Institute, National University of Singapore) a Kevin L. Schwartz (Orientální ústav AV ČR). Projekt financuje Orientální ústav AV ČR.

Kontakt:

Kevin L. Schwartz, Ph.D. 
Orientální ústav AV ČR
e-mail: schwartz@orient.cas.cz

TZ ke stažení zde

Přečtěte si také

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy