Zahlavi

Akademie věd spouští další podporu pro vědce v tísni

05. 02. 2024

Nejen na Ukrajině ohrožuje vědce válka nebo pronásledování. Reflektuje to také už druhé kolo programu Researchers at Risk Fellowship. Akademie věd ČR jeho prostřednictvím nabízí výzkumným pracovníkům ze zemí, kde je jejich práce nějak ohrožována, aby pokračovali v bádání v bezpečném prostředí pracovišť AV ČR.

Do konce února mohou zájemci z 92 zemí světa podávat přihlášky do programu Researchers at Risk Fellowship (RRF). Zaměřuje se na podporu výzkumných pracovníků, jejichž vědecká práce je v jejich domovské zemi ohrožena válkou, pronásledováním, porušováním lidských práv a dalšími hrozbami.

„Věda je mezinárodní organismus – tím, že jako Akademie věd ČR podporujeme badatele, kteří nemůžou v bezpečí a svobodně pracovat, přispíváme k tomu, aby lidské poznání dále rostlo. Navíc posilování akademické svobody je v souladu s posláním AV ČR a jejími etickými hodnotami,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR.

Další kolo pro více vědců

Letošní výzva je už druhou – první kolo RRF Akademie věd ČR vyhlásila v březnu 2022 v reakci na válku na Ukrajině a zaměřila ho výhradně na vědce z této země. Ti se mohou hlásit stále, v roce 2024 se ale program rozšířil i na vědce z dalších 91 zemí, včetně Afghánistánu, Íránu, Mexika a dalších středoamerických a afrických zemí, ale i Vietnamu a Severní Koreje.

„Seznam zemí jsme připravili podle indexu demokracie 2022 (Economist, EIU), který tyto země označuje jako státy s hybridními a autoritářskými režimy, přičemž Rusko, Bělorusko a Čína jsou vyjmuty,“ upřesňuje David Honys, člen Akademické rady AV ČR a předseda Rady pro zahraniční styky AV ČR.

Finanční podpora od AV ČR je poskytována ve formě osobních nákladů ve výši 720 000 Kč na rok po dobu 24 měsíců. Vědci a vědkyně se do programu nehlásí sami, ale výhradně prostřednictvím pracoviště AV ČR, které jim garantuje pracovní místo.

Úspěšné žadatele oznámí AV ČR během března 2024, už od prvního dubna můžou do ústavů AV ČR nastoupit první vědci.

„Podle toho, co vím, se jedná o jeden z mála takových programů v ČR, ne-li vůbec první. Sami jsme se před pár lety inspirovali v zahraničí, například u rakouské ÖAW a jiných institucí," dodává David Honys.

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy