Zahlavi

Akademie věd a Univerzita Karlova hostí výroční konferenci CEFRES

26. 05. 2021

Před 30 lety vznikl Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES) s cílem obnovit francouzsko-českou spolupráci v této oblasti a celkově ji ve střední Evropě podpořit. Tři dekády spolupráce oslaví mezinárodní konference, která se ve dnech 27. a 28. května uskuteční v sídle Akademie věd na Národní třídě a v Karolinu Univerzity Karlovy.

Prezenční i on-line formou organizovaná konference Vědění, moc a akademická svoboda v Evropě (i jinde) připomene 30 let spolupráce Česka a Francie na poli výzkumu společenských věd.

Program zahájí 27. května v 17 hodin Clément Beaune, státní tajemník pro evropské záležitosti francouzské vlády (formou videohovoru), předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Účastníky rovněž pozdraví ředitel CEFRES Jérôme Heurtaux, ředitel Ústavu humanitních a společenských věd Francouzského národního centra pro vědecký výzkum CNRS François-Joseph Ruggiu a jako čestný host Michael Ignatieff, rektor a ředitel Středoevropské univerzity.

„V devadesátých letech vznikla potřeba obnovit desítky let přerušené kontakty v oblasti česko-francouzských vztahů. To se z velké části – bezpochyby i díky práci CEFRESu – podařilo. Ukazuje se ale, že situace v Evropě a globalizovaném světě vyvolává nové otázky i pro společenské a humanitní vědy,“ podtrhuje roli CEFRES do budoucna předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Celou konferenci lze sledovat prostřednictvím Facebooku CEFRES. Detailní přehled účastníků jednotlivých debat můžete nalézt zde. Konference bude vedena v angličtině, případně francouzštině simultánně tlumočené do angličtiny.

Svoboda vědeckého výzkumu

„Před dvanácti lety reagovalo historicky první mimořádné zasedání Akademického sněmu na likvidační rozpočet, který navrhla vláda,“ připomíná v rámci ohlédnutí se za spoluprací v CEFRES další důležité výročí Eva Zažímalová. „Tehdy jsme čelili podobným problémům jako teď čelí naši kolegové z maďarské Akademie věd. V našem případě se podařilo předejít nejhoršímu a zachovat jak Akademii věd, tak – a to zejména – svobodu vědeckého výzkumu v této zemi.“

CEFRES vznikl v roce 1991 s cílem obnovit francouzsko-českou spolupráci ve výzkumu v oblasti humanitních a společenských věd a podpořit tuto oblast výzkumu ve střední Evropě. Od roku 2014 Akademie věd a Univerzita Karlova spolupracují s CEFRES v rámci tzv. Platformy CEFRES.

Účastníky výroční konference, kterou první den hostí Akademie věd ČR a druhý den Univerzita Karlova, budou mimo jiné Pierre-Michel Menger, profesor na francouzské Collège de France, medievista František Šmahel, politoložka Lenka Rovná nebo filozof Petr Horák.

 

TZ ke stažení.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
Tiskové oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
Tiskové oddělení
+420 739 535 007

press@avcr.cz

Tiskové zprávy