
Praha hostí prestižní mezinárodní konferenci tibetanistiky
01. 07. 2022
Do Prahy se sjedou největší světoví odborníci na Tibet a tibetskou kulturu. Šestnáctý ročník konference Mezinárodní tibetanistické asociace (International Association of Tibetan Studies, IATS) organizuje v roce oslav stoletého výročí své existence Orientální ústav AV ČR spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Nejprestižnější setkání expertů v oblasti tibetanistiky se vůbec poprvé pořádá v postkomunistickém státě Evropy. Koná se od 3. do 9. července.
Konference je jedinečnou příležitostí setkávání mladší i starší generace tibetologů a místem, kde mohou představit své výzkumné projekty a navázat kontakty pro další spolupráci.
„Konference IATS je největším setkáním tibetanistů z celého světa a koná se vždy jednou za tři roky v místech, která jsou spjata se studiem tibetské historie, jazyka, společnosti či náboženství,“ říká Táňa Dluhošová, ředitelka Orientálního ústavu AV ČR. „Je nám ctí, že Orientální ústav AV ČR, který se i díky aktivitám bývalého ředitele, profesora Josefa Kolmaše, podílel na rozvoji tohoto oboru u nás, může být jedním ze spoluorganizátorů letošního setkání, a tak zviditelní i práci našich tibetanistek a tibetanistů,“ dodává Táňa Dluhošová.
Konference byla založena v roce 1979 v Oxfordu, posledním hostitelem byla Paříž.
Mezi letošními účastníky konference budou přední odborníci tibetanistiky především z USA, Indie, Francie, Německa, Velké Británie, Rakouska ale také z Bhútánu či Nepálu. Z dlouhé řady expertů, sídlících na území Čínské lidové republiky se bohužel v letošním roce kvůli zamítnutí účasti ze strany oficiálních čínských orgánů nezúčastní téměř nikdo. Přípravu konference také ovlivnily komplikace spojené s pandemií koronaviru a válečným konfliktem na Ukrajině. I tak je letošní ročník výjimečný počtem více než 700 účastníků.
Staré tibetské rukopisy i fotografie armády
Program konference zahrnuje více než 50 individuálních sekcí na témata od digitálních technologií, lingvistiky, přes archeologii, antropologii, buddhologii, etnografii, historii, genderová studia či studia starých tibetských rukopisů a výzkum tibetského buddhistického kánonu.
Během konference si zájemci budou moci prohlédnout jedinečnou výstavu archivních fotografií tibetské armády z let 1895–1959 prezentované v rámci projektu ERC „Tibetan Army“ (CRNS, Paříž). Přes deset knižních vydavatelů představí své publikace a na programu je také bohatý kulturní program.
K příležitosti konference vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím tethys také kniha o českém průkopnictví v oblasti výzkumu Tibetu a tibetské kultury: Experiencing Tibet from the Heart of Europe. Missionaries, Scholars, Filmmakers and Motorbikes editovaná Lubošem Bělkou, Danielem Berounským, Petrem Jandáčkem a Jarmilou Ptáčkovou (http://edition-tethys.org/).
Česko průkopníkem tibetských studí
Česká republika i bývalé Československo patří k zemím s průkopnickou tradicí v oblasti objevování Tibetu a tibetské kultury. „Orientální ústav AV ČR je postavou předního tibetologa Josefa Kolmaše úzce spjat s tibetanistikou jako vědním oborem,“ zdůrazňuje Táňa Dluhošová.
Mezi významná centra pro studium Tibetu se Česká republika s konečnou platností zařadila akreditací tibetanistiky při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2012. Zvolení Prahy za hostitele konference IATS je nejen prestižní událostí, ale také jedinečnou příležitostí propagovat Prahu a Českou republiku jako důležité mezinárodní centrum v tomto oboru.
Letošní 16. ročník konference IATS proběhne na hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pod záštitou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové, rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové a primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba.
Další informace:
Kontakt:
Dr. Jarmila Ptáčková
Orientální ústav AV ČR
+420 721 802 775
ptackova@orient.cas.cz
Přečtěte si také
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
- Fotokatalýza pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112