Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

24. 11. 2020
Kdy budou na českých a evropských silnicích jezdit auta bez řidičů je otázka, kterou firmy i experti řeší už roky. Ústav státu a práva AV ČR tentokrát pozval k jednomu on-line stolu nejen právníky, ale i vývojáře a techniky. Konference se uskuteční ve středu 25. listopadu.
24. 11. 2020
Vědcům pod vedením Martina Kalbáče z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Jany Vejpravové a Jiřího Klimeše z Matematicko-fyzikální fakulty UK se povedlo popsat proces, ve kterém se za určitých podmínek mění teplota, při níž voda přechází z kapalného v tuhé skupenství.
20. 11. 2020
Velmi jasný meteor - bolid - ozářil rozsáhlé území České republiky, Bavorska a především Rakouska v časných ranních hodinách ve čtvrtek 19. listopadu 2020. Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 290 km uletěl za 24 sekund. Pádová oblast leží převážně v horském terénu rakouských Alp.
20. 11. 2020
Larvy čolků a šídel jsou odvěcí nepřátelé. Jak se mění jejich přirozené chování v důsledku klimatických změn zkoumali vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Biologického centra AV ČR. Ukázalo se, že reakce modelových druhů jsou v protikladu.
19. 11. 2020
Fyzikální chemik Radek Šachl z Heyrovského ústavu AV ČR vyvinul ve spolupráci s biologickými experty z univerzity v Heidelbergu fluorescenční techniku, která se může v budoucnu uplatnit např. při výzkumu procesů vedoucím k buněčné smrti či vzniku rakoviny.
18. 11. 2020
Mezinárodní výzkumný tým LipiDiDiet, jehož součástí jsou i vědci z Fyziologického ústavu AV ČR, prokázal v klinické studii, že dlouhodobé podávání multinutričního nápoje významně zlepšuje poznávání, paměť, atrofii mozku a další projevy související s počínajícími stadii Alzheimerovy choroby.