
Slavnostní přednáška Sylvie Graf na téma, jak zmírnit předsudky
03. 10. 2022
Jak harmonizovat vztahy mezi odlišnými skupinami a snižovat předsudky ve společnosti? Téma slavnostní přednášky Sylvie Graf z Psychologického ústavu AV ČR. Přednese ji v pondělí 3. října v prostorách Knihovny Akademie věd ČR od 16:00. Zájemci ji také budou moci sledovat na streamu České televize.
Sylvie Graf dlouhodobě zkoumá vztahy mezi odlišnými skupinami ve společnosti. V přednášce bude mluvit o tom, jak lidé sebe i ostatní rozřazují do jednotlivých skupin na základě národnosti, jazyka nebo oblečení. A také o tom, jaké vlastnosti a stereotypy pak lidem podle této sociální kategorizace ostatní připisují a jak se k nich chovají a vnímají je.
„Člověk má univerzální tendenci rozdělovat druhé a sám sebe do skupin, aby zjednodušil informace o lidech ve svém okolí,“ upozorňuje Sylvie Graf.
Vědkyně se zaměří i na důvody, proč je dobré předsudky zkoumat, jak mohou daného člověka diskriminovat a jaký mají celkový dopad na fungování společnosti. Vysvětlí také, co se v každodenním kontaktu skrývá pod pojmem „mikroagrese“.
„Projevy předsudků ale nemusí být na první pohled patrné a zachytitelné statistikami, přesto si jich příslušníci stigmatizovaných skupin opakovaně všímají,“ říká Sylvie Graf. Patří k nim například vyhýbání se očnímu kontaktu s nimi, udržování si odstupu od nich na veřejných místech či opětovné selhávání při jejich snaze o navázání kontaktu. „Několikrát denně opakované méně závažné i vážné projevy předsudků ve formě diskriminace vedou u postižených příslušníků stigmatizovaných skupin ke stresu. Tento každodenně zažívaný stres zhoršuje psychické a fyzické zdraví, životní pohodu a adaptaci osob ve společnosti,“ dodává vědkyně.
Diskriminace určitých skupin má podle ní dopad nejen na jednotlivé mezilidské vztahy, ale i na celou společnost. Například na vyšší nemocnost a s tím spojené náklady na zdravotní péči nebo nevyužitý potenciál vyloučených osob. A v neposlední řadě podněcuje napjaté vztahy různých skupin ve společnosti, což zpětně ovlivňuje její fungování i bezpečnost.
Klíčový je dlouhodobější kontakt mezi skupinami
Jednou z nejefektivnějších strategií ke zlepšování vztahů je podle Sylvie Graf meziskupinový kontakt, tedy interakce mezi členy různých sociálních skupin. Vede k vyvrácení zakořeněných předsudků a zlepšuje vnímání dané skupiny jako celku.
„Vhodný je především kontakt dlouhodobějšího charakteru, který poskytuje možnosti k vytvoření bližších vztahů mezi zúčastněnými,“ upřesňuje Sylvie Graf.
Vědkyně také rozebere vliv médií a používání jazyka na to, jak lidé příslušníky menšin vnímají. Ve své přednášce Sylvie Graf shrne i klíčová výzkumná témata Brněnské laboratoře meziskupinových procesů, kterou v roce 2014 založila s kolegyní Martinou Hřebíčkovou v Psychologickém ústavu AV ČR.
Přečtěte si také
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
- Fotokatalýza pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka