Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
30. 03. 2023

Rozvoj inovativních firem, sdílení informací o vzdělávacích aktivitách a větší zapojení české vědy do Evropského výzkumného prostoru. To jsou tři hlavní body memoranda o spolupráci, které 30. března 2023 podepsali zástupci Akademie věd ČR a Technologického centra Praha. Technologické centrum Praha tak například bude pracovištím Akademie věd ČR poskytovat informační a konzultační podporu při zapojování do programu Horizont Evropa a dalších evropských iniciativ.

22. 03. 2023

Počet výzkumníků se zvyšuje, podíl žen ve vědě ale přesto klesá. Kritéria institucí vědkyně-matky často jen obtížně naplňují, principu nepřímé diskriminace ale stále mnoho lidí nerozumí. I tyto poznatky zazněly na panelové diskuzi Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá? Pořádala ji Učená společnost ČR a Národní kontaktní centrum – gender a věda 21. března 2023 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

13. 03. 2023

Posunutí výzkumu infekčních onemocnění a vývoje možností léčby na vyšší úroveň si slibují vědci od nové supermoderní laboratoře. Pracoviště Českého centra pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR, které je součástí centra BIOCEV, zahájilo provoz 9. března 2023 ve Vestci u Prahy. V laboratoři na úrovni biologické bezpečnosti 3 chtějí vědci zkoumat vysoce infekční viry a bakterie.

09. 03. 2023

Zavedení nových metod v psychologii, změna veřejného mínění o Číně, pochopení významu žížal pro ekosystémy i rozpoznání charakteristických typů ve složkách lidových písní. Nové prvky do svých oborů přinesli tři vědci a jedna vědkyně, které Akademie věd ČR odměnila 8. března 2023 ve vile Lanna čestnými obrovými medailemi za zásluhy. Ocenění od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a místopředsedů příslušných vědních oblastí převzali psycholog Ivo Čermák, sinoložka Olga Lomová, zoolog a půdní biolog Václav Pižl a etnomuzikolog Lubomír Tyllner.

28. 02. 2023

V poslední době se zvyšuje tlak na omezování vlivu peer review a scientometrických metod v hodnocení vědy. V posuzování výzkumných organizací roste význam i jiných objektivních měřítek. Mezinárodně uznávaná certifikace ISO je pro pracoviště Akademie věd ČR příležitostí, jak ukázat, že jejich služby či expertizy mají zaručenou kvalitu.

27. 02. 2023

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta podpořil 17. února 2023 na setkání s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou a vedením Ústavu fyziky plazmatu AV ČR setrvání Centra TOPTEC v Turnově. Aplikační pracoviště, jehož přítomnost v regionu pozitivně ovlivňuje různá průmyslová odvětví, plánuje výstavbu nových prostor. Stěhovat by se mělo do konce roku 2025.

24. 02. 2023

Habsburská monarchie 19. století a dějiny její samosprávy, politické kultury a školství. Především těmito vědními oblastmi se zabývá Peter Urbanitsch. Za přínos historickým vědám a letitou spolupráci s českými kolegy obdržel 23. února 2023 ve vile Lanna od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy. Ceremoniál se konal za účasti rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer.

24. 02. 2023

Jak základní výzkum proudí do průmyslu, se přesvědčila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová při návštěvě Aerodynamické laboratoře Ústavu termomechaniky AV ČR. V Novém Kníně se 17. února 2023 seznámila s vědeckým programem ústavu, jeho výsledky a jejich využitím v praxi.

24. 02. 2023

Ráno 24. února 2022 začala invaze ruské armády na Ukrajinu. Díky velkému odhodlání a s podporou Západu se Ukrajině daří bránit velkou část svého území. Ztráty jsou ale obrovské. Podle OSN zahynulo více než 8000 civilistů a zatím nepočítaně vojáků. Agresor systematicky ničí infrastrukturu země a nevyhýbá se ani kulturnímu a vědeckému zázemí. Zničena byla například genetická banka v Charkově, která obsahovala na 150 tisíc vzorků zemědělských plodin. Škody utrpěly mnohé historické památky. Akademie věd ČR stojí na straně Ukrajiny od začátku války a má v úmyslu ji podporovat i nadále.

22. 02. 2023

Továrna na vědu. I tak se přezdívá Evropské jižní observatoři (ESO). Loni tato špičková vědecko-technická mezivládní organizace oslavila 60 let od svého založení. A s ní i čeští vědci, kteří se už 15 let účastní jejích výzkumů. Jako připomínku obou výročí uspořádal Senát Parlamentu ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR v úterý 21. února 2023 konferenci ve Valdštejnském paláci v Praze.