Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
08. 12. 2023

Účinkuje v pořadech Českého rozhlasu a pravidelně vystupuje i v dalších médiích především v souvislosti s virovými nákazami, onemocněním covid-19 a vývojem vakcín. Za zpřístupňování vědy veřejnosti převzal ve čtvrtek 7. prosince 2023 v Hrzánském paláci ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka Cenu předsedkyně RVVI za propagaci a popularizaci výzkumu, vývoje a inovací.

27. 11. 2023

Kontrola záchvatů epilepsie, omezení používání laboratorních zvířat i nový pohled na dějiny násilí. Šestice výzkumů, za něž zkušení vědci i mladé badatelky a badatelé převzali 27. listopadu 2023 ve vile Lanna ceny Akademie věd ČR, má světový význam a potenciál pozitivně ovlivnit kvalitu lidského života.

27. 11. 2023

V reprezentativních prostorách pražského Schebkova paláce se 23. listopadu 2023 uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků 30. ročníku soutěže firemní komunikace Czech Top 100. První příčku v kategorii nejlepších firemních časopisů pro zákazníky získal oficiální čtvrtletník Akademie věd A / Magazín.

27. 11. 2023

Slavnostní galavečer národní soutěže Česká hlava pro vědce za jejich patenty a objevy se uskutečnil 26. listopadu 2023 na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v pražských Jinonicích. Národní cenu vlády Česká hlava získala odbornice na kardiovaskulární onemocnění, ischemickou chorobu srdeční, aterotrombózu a aterotrombotickou terapii Zuzana Moťovská z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Bodoval také Tomáš Brabec z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Za svůj výzkum, který by mohl vést k novým postupům v léčbě zánětlivých onemocnění střev, si odnesl mimořádnou cenu odborné poroty.

21. 11. 2023

Studenti, pedagogové i zkušení vědci získali od Mikuláše Beka ceny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Společně s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou je předali 20. listopadu 2023 v Lichtenštejnském paláci. Cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací si z ceremoniálu odnesli dva badatelé – Julius Lukeš a Ondřej Kuda.

16. 11. 2023

Eva Semotanová z Historického ústavu AV ČR převzala 16. listopadu 2023 Medaili Josefa Hlávky. Významné ocenění uděluje nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových osobnostem české vědy a umění tradičně na lužanském zámku u Přeštic v předvečer státního svátku České republiky – Dne boje za svobodu a demokracii.

15. 11. 2023

Špičkový výzkum ve veřejném zájmu – tak zní motto Strategie AV21, která v 15 výzkumných programech reaguje na aktuální společenské výzvy. Jejich šíři ukázala konference, která se konala 15. listopadu 2023 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě. Koordinátoři tří okruhů představili podrobnosti o projektech, jež se zaměřují na laserový výzkum, město jako laboratoř změny a preklinické testování léčiv.

09. 11. 2023

Tři mezinárodně uznávané osobnosti z Akademie věd ČR převzaly 9. listopadu 2023 od předsedkyně Evy Zažímalové Akademickou prémii – Praemium Academiae. Až 30 milionů korun jim v příštích letech pomůže pokročit ve výzkumech, jež mají aktuální společenský význam. Ocenění získali sociální geograf Petr Jehlička, teoretický chemik Martin Srnec a fyzik Martin Friák.

03. 11. 2023

Grantová agentura ČR podpoří od ledna 2024 sedmnáct projektů v kategorii JUNIOR STAR. Mezi úspěšnými žadateli je také šestice vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Výběrová soutěž cílí na excelentní výzkumníky na začátku kariéry, kteří do Česka přicházejí ze zahraničí nebo mají zahraniční zkušenosti. S podporou 25 milionů korun na pět let vybudují vědecký tým a zaměří se na nové výzkumy ve svých oborech.

31. 10. 2023

Prezident Petr Pavel udělil při příležitosti státního svátku 28. října 2023 státní vyznamenání České republiky i několika osobnostem vědy a kultury. Tři z nich jsou přímo spojeny s Akademií věd ČR – mikrobioložka Helena Tlaskalová-Hogenová, astrofyzik Jiří Grygar a chemička Hana Dvořáková.