Archiv Dění v akademii
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyAž 45 procent úmrtí Evropanů způsobí kardiovaskulární onemocnění. V boji proti nim podpoří lékaře nová technologie, která umožní přesnější diagnostiku srdce. Nyní se ocitla o krok blíže ordinacím. Český akademický startup VDI Technologies totiž získal certifikát ISO pro vývoj, výrobu a prodej zdravotnických prostředků. Podle Pavla Juráka z Ústavu přístrojové techniky AV ČR dělí technologii od rozšíření na světový trh už jen poslední certifikace.
Odklon dráhy potenciálně nebezpečných asteroidů, zkoumání nových slitin, souvislost chudoby a etického rozhodování, chemické strategie rostlin a nové možnosti léčby rakoviny. Těmito tématy se zabývali ve svých projektech řešitelé Petr Pravec, Hanuš Seiner, Julie Chytilová a Martin Volf z pracovišť Akademie věd ČR a Dalibor Blažek z institutu CEITEC, kteří získali Cenu předsedy GA ČR. Ocenění obdrželi 8. října 2024 ve Strahovském klášteře.
Středověké a raně novověké textilie z Pražského hradu dokládají nejen vysokou úroveň dobové textilní produkce. Nejvýznamnější sbírku archeologických tkanin v Česku, jež je spojena s konkrétními historickými osobnostmi, přibližuje česko-anglická publikace Textilie z archeologických výzkumů na Pražském hradě. Monografie si 3. října 2024 odnesla z Cen Nakladatelství Academia titul kniha roku a stala se tím jejich absolutním vítězem.
Tkáňové inženýrství, strategie přežití rostlin, psychologie pracovního zdraví nebo matematická analýza modelů proudění tekutin. To jsou jen některá témata, kterými se zabývají badatelky z pracovišť Akademie věd ČR, jež magazín Forbes zařadil do žebříčku TOP vědkyně Česka 2024.
Když Martin Jindra jako středoškolák srazil na chodbě učitelku chemie, netušil, že se kvůli tomu stane stážistou Otevřené vědy, a nevědomky tím odstartuje i svou vědeckou kariéru. V Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kde „stážoval“, nyní dokončuje doktorské studium a také pomáhá nové generaci studentů a studentek. Co podle něj přináší lektorování vědcům a vědkyním? A proč si, když se řekne popularizace, vzpomene na babičku?
Čtyři vědci a jedna vědkyně obdrželi 30. září 2024 ve vile Lanna v pražské Bubenči medaile Akademie věd ČR. Imunoložka Helena Tlaskalová-Hogenová, senátor a expředseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Milan Pospíšil získali nejvyšší čestné ocenění De scientia et humanitate optime meritis. Výzkumy rakouského historika Gerharda Ammerera a mikrobiologa Josefa Komendy ocenila instituce oborovými medailemi.
Akademické svobody a jejich uplatnění v praxi, úskalí nových technologií ve vědě a výzkumu nebo důsledky neetického jednání vědců. To je výběr témat multioborové konference Vědecká integrita a úloha vědy, která se koná ve dnech 24.–26. září 2024 v Akademii věd ČR na Národní třídě v Praze. Program je rozdělen do devíti tematických bloků, v nichž vystupuje více než třicet přednášejících, mezi jinými právník Jiří Přibáň z Univerzity Cardiff nebo imunolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty UK. Úvodní přednášku proslovila bioetička Renata Veselská z Masarykovy univerzity a Bioethics Consulting. Konferenci pořádá Vědecká rada Akademie věd ČR.
Používání nástrojů umělé inteligence ve vědě a výzkumu přináší nové etické výzvy. Nejen o nich diskutovali na svém setkání v Praze 12. a 13. září 2024 evropští odborníci na etiku vědecké práce seskupení v The European Network of Research Integrity Offices (ENRIO). Vedle tématu AI se intenzivně zabývali také strategií ENRIO na následující léta a zvolili ze svých řad nový výbor pro období 2025–2028.
Slovenský historik Roman Holec, literární vědec Pavel Janoušek, ekolog Jan Lepš a fyzikální chemik Petr Štěpánek obdrželi 9. září 2024 oborové medaile AV ČR. Ocenění jim předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová v sídle instituce na Národní třídě v Praze.
Už od roku 1993 provádí Akademie věd ČR pravidelné interní hodnocení své vědecké činnosti, které neustále zdokonaluje a rozvíjí. I proto se v roce 2022 přidala ke stovkám organizací, jež podepsaly smlouvu o reformě hodnocení výzkumu. Přislíbila tím, že do něj promítne závazky, které nyní popsala ve svém Akčním plánu. Ten najde uplatnění při hodnocení 54 pracovišť a více než 400 týmů za období 2020–2024.