Zahlavi

Prezident oficiálně jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

10. 03. 2021

Eva Zažímalová začne své druhé funkční období v čele Akademie věd ČR. Volbu Akademického sněmu z loňského prosince nyní potvrdil prezident Miloš Zeman. Kvůli nouzovému stavu nebyli u ceremoniálu další lidé. Podle předsedkyně tato složitá doba více ukazuje, jak moc je věda a její zapojení do řešení problémů potřeba.

Protikoronavirová opatření nedovolila obvyklý ceremoniál, ale i tak Eva Zažímalová převzala jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana osobně.

„Akademie věd ČR ukázala mnoha svými aktivitami, že je odpovědná a potřebná. Já se i další čtyři roky budu snažit vytvářet svým spolupracovníkům takové podmínky, aby AV ČR dosahovala stále lepších vědeckých výsledků a přitom zůstala kultivovanou a respektovanou institucí,“ zdůraznila Eva Zažímalová.

Odbornice na experimentální botaniku už na volebním sněmu 7. prosince 2020 zdůraznila, že chce zlepšit finanční stabilitu instituce a zvýšit platy ve výzkumných organizacích. Stále připomíná, že věda je odrazový můstek pro vývoj společnosti ve všech směrech a může velmi konkrétně pomáhat.

To se ukázalo mj. v době pandemie covidu-19. Už druhým rokem se odborníci z Akademie věd ČR podílejí na ochraně lidských životů. Vyvinuli například oxygenerátor, nové metody pro zjištění přítomnosti viru SARS-Cov-2, zkoušeli odolnost roušek různých materiálů, podíleli se na testování i sekvenování. Velkou roli zaujímají také jako průvodci v proudech informací, když pravidelně vystupují v médiích a pomáhají lidem se zorientovat. Akademie věd se přiblížila ale i dětem prostřednictvím aktivit Věda na doma.

„Covidová krize ukázala, jak moc je vědy potřeba. Jsem ráda, že se pracovníci Akademie věd tolik zapojili, mnohokrát i ze své vlastní iniciativy a často ve svém volném čase. Ráda bych ale zdůraznila, že i přes velké soustředění na nový koronavirus vědci pokračují ve svých projektech a výzkumech, které také mají přesah do společnosti a mají evropskou, ba světovou úroveň,“ doplnila předsedkyně AV ČR.

Druhé funkční období Evy Zažímalové začne 25. března 2021.

Oficiální portrét předsedkyně AV ČR ke stažení ZDE. (FOTO: Ondřej Pýcha / Akademie věd ČR)

Kontakt pro média:
Markéta Růžičková
Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
press@avcr.cz
+420 777 970 812

TIsková zpráva ke stažení

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy