Výstava Nová vlast Československo přibližuje přínos emigrantů z Ruské říše
06. 09. 2023
Touha po svobodě vyhnala po roce 1917 z domovů miliony lidí, kteří se odmítli smířit s bolševickým terorem a totalitním kurzem země. Mnoho ruských a ukrajinských emigrantů posléze našlo domov v tehdejším Československu. Práci a osudy devatenácti z nich – techniků, přírodovědců a lékařů – připomíná od 6. září 2023 výstava Nová vlast Československo. Emigrace z bývalé Ruské říše v meziválečném Československu. Navštívit ji můžete do 12. listopadu 2023 v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
V tehdejším Československu působily stovky vědců, pracovníků vysokých škol a studentů, kteří se narodili na území Ruské říše. Výstava přibližuje různé aspekty jejich životů. Slovo migrant přitom získává v poslední době negativní konotace, jak zmínil na vernisáži 5. září 2023 místopředseda Akademie věd ČR Ondřej Beránek. Veřejnost tak přestává chápat migraci jako přirozený jev, jenž s sebou může nést i pozitiva. „Pro žádnou společnost není dobré, pokud žije v uzavření a staví okolo sebe hranice – ať už fyzické či mentální,“ dodal.
Vernisáž zahajoval místopředseda Akademie věd ČR Ondřej Beránek.
Zapomenutí inovátoři
Lev Alexandrovič Spinadel nebo Dmitrij Nikolajevič Andrusov. První z nich byl zakladatelem československé anesteziologie, druhý moderní slovenské geologie. Oba vědce i dalších sedmnáct osobností, které výstava představuje, spojuje, že emigrovali z Ruské říše počátkem dvacátých let 20. století a s výsledky jejich práce se setkáváme dodnes. I přesto jejich jména veřejnost téměř nezná.
Zajímavostí výstavy jsou exponáty, které souvisejí s jejich činností, například včelí úl Moravský univerzál, který navrhl Georgij Savvin a je dodnes používaným typem, či radiopřijímač Big Ben zkonstruovaný Sergejem Michajlovičem Djaďkovem, prvním ředitelem Ústavu radiotechniky a elektroniky (současný Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR). Na výstavě se podíleli i potomci vědců, které výstava připomíná.
Neorané pole techniky a přírodovědy
Tématem se Slovanský ústav AV ČR, jenž výstavu sestavil, mohl začít zabývat až po roce 1989. Do té doby se o lidech, kteří do Československa uprchli před bolševickou revolucí, nesmělo mluvit. Slavisté se zprvu soustředili především na osobnosti z humanitních oborů.
„Postupně se ale výzkum zaměřil na techniky a přírodovědce. Donedávna šlo o ‚pole neorané‘. Mnozí z nás si ani nedovedli představit, kolik z nich pomohlo v Československu s rozvojem průmyslu nebo technických oborů,“ nastínil ředitel Slovanského ústavu AV ČR Václav Čermák.
Autorka výstavy Dana Hašková doplnila, že právě snaha seznámit veřejnost s jejich přínosem se stala motivací pro uspořádání výstavy: „Jména mnoha emigrantů, kteří dosáhli v těchto oborech vynikajících výsledků, zná většinou jen úzký okruh odborníků. Pokoušíme se to napravit.“
Exponáty přbližují i život studentů a vědců z bývalé Ruské říše.
Nečekaná aktuálnost
Výstava se původně měla realizovat už v roce 2021 u příležitosti stého výročí ruské pomocné akce – československého programu, který uprchlíky z Ruska systematicky podporoval. Kvůli pandemii covidu-19 se ovšem přesunula na rok 2023.
V té době ještě nikdo netušil, jak bude téma výstavy kvůli ruské agresi na Ukrajině aktuální. „Důvod upozornit na přínos migrace se tak stal ještě důležitějším. Ukazuje, že i když se mohou objevit u příchozí skupiny obyvatelstva některé problémy, tak investice do uprchlíků se v konečném důsledku vyplatí,“ dodal Václav Čermák.
Výstava Nová vlast Československo. Emigrace z bývalé Ruské říše v meziválečném Československu je otevřená do 12. listopadu 2023 ve všední dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
- A / Magazín o retru a době nedávno minulé, kvantových počítačích i parazitech
- Skončil Veletrh vědy 2024. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků
- Setkání s vědci, besedy, science shows. V Letňanech se koná Veletrh vědy
- A / Easy: O magii, kouzlech, olympiádě a vztahu punkrocku a chemie
- Veletrh vědy se blíží. Rezervujte si místa na přednášky, besedy a science shows