Zahlavi

Pojmenuj Exoplanetu

Projekt Pojmenuj exoplanetu znovu ožil. Cílem soutěže, kterou pořádá Mezinárodní astronomická unie (IAU), je vybrat jména pro 20 planetárních soustav. Jde o jedny z prvních exoplanet, které při své vesmírné odysee bude pozorovat dalekohled Jamese Webba. Do soutěže o jméno se můžou zapojit jednotlivci i skupiny, studenti, učitelé a fanoušci vesmíru. Uzávěrka přihlášek je 11. prosince 2022.

Vesmírem putuje přes 5000 zatím objevených exoplanet. Většina si nese kódová označení, ale několik z nich je díky soutěži NameExoWorlds pojmenováno v různých světových jazycích. V roce 2019 takto získala názvy více než stovka planetárních systémů hvězda-planeta, každá země vybrala vítěze národního kola. V Česku vyhrála hvězda Absolutno a její planeta Makropulos.

Letošní ročník je ale jiný. Země celého světa budou soutěžit o pouhých dvacet jmen. Adepti jsou jedineční, jde totiž o jedny z prvních exoplanet, které při své vesmírné odysee bude pozorovat dalekohled Jamese Webba.

„Vybrané systémy se nacházejí v různých oblastech oblohy, některé jsou pozorovatelné i od nás,“ přibližuje soutěžní dvacítku Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR a česká zástupkyně kanceláře pro popularizaci IAU. „Jednotlivé systémy se od sebe dost liší, a to typem mateřské hvězdy, hmotností exoplanety a její vzdáleností od hvězdy.“

Každý tým má jednu šanci

Do soutěže se můžou přihlásit týmy sestavené ideálně z žáků/studentů, učitelů, astronomů amatérů i profesionálů – čím větší pestrost, tím lépe. Každý tým si vybere jednu exoplanetu a její hvězdu; podmínkou je, že uspořádá akci pro veřejnost, která bude s exoplanetami souviset – přednášku, venkovní pozorování, tvořivou dílnu atd.

Pak už stačí do 11. prosince podat přihlášku přes formulář. Sama přihláška má tři části: zaprvé písemné odůvodnění návrhu v angličtině o maximálním rozsahu 300 slov; zadruhé krátké české video (max. 3 min) s anglickými titulky; zatřetí stručnou zprávu o veřejné popularizační aktivitě (anglicky) s obrázky či videem z akce.

Návrhy z jednotlivých zemí převezme národní komise, která vybere vítěze a dva náhradníky, jež v celosvětové konkurenci posoudí mezinárodní komise.

Více informací o soutěži nabízí web České astronomické společnosti

Před třemi roky jsme při příležitosti soutěže Pojmenuj exoplanetu natočili toto video, ve kterém se o exoplanetách dozvíte více: 

Text a foto: Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR