Zahlavi

PODCAST: O zahradních městech s historičkou architektury Vendulou Hnídkovou

27. 09. 2022

Historička architektury Vendula Hnídková z Ústavu dějin umění AV ČR zkoumá koncept zahradního města, jak jej na konci 19. století formuloval anglický urbanista Ebenezer Howard. Jak se jeho utopická myšlenka na kvalitní bydlení pro všechny společenské vrstvy proplétala historií? Proč v české historiografii mizela nebo byla mylně interpretována? A je pražská čtvrť Zahradní město inspirovaná konceptem pokrokového Brita? K poslechu i na procházku po stopách českých zahradních měst a zahradních předměstí vás zve další epizoda podcastu Věda na dosah.

„Zahradní předměstí jsou u nás leckde, třeba Máchova čtvrť ze dvacátých let let v Bechyni. Opravdové zahradní město málem vzniklo ve Zlíně – Jan Kotěra, který z Anglie a skrz německé kolegy byl seznámen s myšlenkami zahradních měst, o nich hovořil s Tomášem Baťou,“ říká v podcastu Vendula Hnídková. Realizace pravého zahradního města se ale ani ve Zlíně nakonec nepodařila tak, jak byla v plánu.


Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 

O zahradních městech a výzkumu Venduly Hnídkové jsme psali také v časopise AΩ / Věda pro každého 1/2020.


Audio: Jitka Kostelníková
Text: Jitka Kostelníková a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: archiv Venduly Hnídkové
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz

Přečtěte si také