Zahlavi

To nejlepší z výzkumu. Festival Týden AV ČR odtajnil program

10. 10. 2023

Program letošního festivalu Týden Akademie věd ČR je zveřejněn. Věda a výzkum ve všech podobách se letos představí od 6. do 12. listopadu na 22 místech po celé ČR v zhruba 400 různých akcích. Návštěvníci se můžou těšit například na odhalení tajemství výroby laboratorních přístrojů nebo science show spojenou s kvízem. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.

První listopadový týden ožije Česko vědou, která je dostupná každému. Desítky přednášek, workshopů, ale i her, filmů nebo kvízů představí nejnovější úspěchy vědců a vědkyň i aktuální trendy a posuny ve vědecké práci.

„Za festivalovými akcemi Týdne Akademie věd ČR většinou nemusíte nikam daleko jezdit, protože jsou rozeseté po celé republice,“ vyzdvihuje Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. „Těší mě, že ústavy jsou aktivní a nabízejí pestrý program i na více místech najednou,“ dodává předsedkyně. 

Hlavní dění festivalu se odehrává právě v ústavech AV ČR, které se fyzicky otevřou veřejnosti – např. prohlídkou budovy, laboratoří aj. Zároveň v nich lidé nakouknou vědcům pod ruce a můžou se zúčastnit mnoha akcí. Např. centrum TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v Turnově nabízí zájemcům cestu do fascinujícího světa optiky a slibuje ukázky vývojových projektů a optických technologií, přednášky i sobotní vědecký koutek pro návštěvníky všech věkových kategorií.

V Praze se kromě ústavů otevře i sídlo AV ČR na Národní a zájemci se můžou tradičně těšit na sérii přednášek, které vycházejí z programů Strategie AV21, například Půda – jak o ni pečovat a jak dobře hospodařit aneb Bez půdy to nepůjde nebo Polární záře v láhvi. V budově se bude také promítat film Propojme se včera a po celou dobu, včetně víkendu, můžou zájemci navštívit výstavu Nová vlast Československo.

Umělá inteligence v hledáčku

Jedním z témat Týdne Akademie věd je stále častěji diskutovaná umělá inteligence. Festival ji pojme z mnoha úhlů – lidé se můžou zúčastnit např. panelové diskuze v pražském kině Přítomnost nebo zajít na přednášku. Svůj program zaměřený na tuto problematiku si připravila také řada vysokých škol.

Do programu festivalu se kromě pracovišť AV ČR a vysokých škol zapojily i výzkumné ústavy.

Vstup na všechny akce je zdarma, některé vyžadují předchozí rezervaci. Více informací a také možnost vyhledávání v programu naleznete na webu https://www.tydenavcr.cz/.

Kontakt:

Mgr. Lenka Heroldová
Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
heroldova@ssc.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy