
Brno od pondělka hostí Podzimní školu elektronové mikroskopie
11. 10. 2024
Čtyři zahraniční lektoři, 14 laboratoří a více než 150 studentů a studentek zajímajících se o experimenty na elektronových mikroskopech, ale také o nejnovější poznatky z oboru. Tak bude vypadat 11. ročník Podzimní školy elektronové mikroskopie, kterou od pondělí 14. do pátku 18. října pořádá brněnský Ústav přístrojové techniky AV ČR. Do akce se zapojí také partnerské firmy z regionu. Akce patří k svého druhu největším v Evropě.
Na pětidenní setkání přijíždějí do Brna, kde se vyrábí zhruba třetina roční světové produkce elektronových mikroskopů, studující vysokých škol, mladí vědci a vědkyně, ale i zaměstnanci soukromých firem z Česka a tradičně i ze Slovenska. Dopolední část patří přednáškám, kde vystoupí i přední čeští odborníci, odpoledne workshopům v laboratořích. Kromě Ústavu přístrojové techniky AV ČR otevřou své laboratoře také Ústav fyziky materiálů AV ČR, Biofyzikální ústav AV ČR a tři spolupracující firmy.
Účastníci si budou moci vyzkoušet práci s přístroji, případně si mohou si přinést i vlastní vzorky k pozorování. „K vidění a vyzkušení bude v Brně prakticky vše, co dnešní elektronová mikroskopie nabízí – od laboratorních cvičení a jednoduššího sledování vzorků až po relativně složité experimenty na speciálních zařízeních,“ říká Vilém Neděla, hlavní organizátor akce a vedoucí skupiny Environmentální elektronové mikroskopie z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Novinkou letošního ročníku budou přednášky mířící za hranice oboru, mimo jiné o umělé inteligenci, vývoji softwaru, osobním rozvoji a motivaci studentů nebo o korelativních a analytických metodách. Zahraničními řečníky budou Karine Masenelli-Varlot (INSA, Francie), Marc-George Willinger (TUM, Německo), Gerhard Dehm (MPI, Německo) a Thomas LaGrange (EPFL, Švýcarsko).
Podzimní škola elektronové mikroskopie se koná v Brně již od roku 2003, vždy jednou za da roky. Letos ji finančně podpořila Strategie AV21, a to z programů Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život a Průlomové technologie budoucnosti – senzorika, digitalizace, umělá inteligence a kvantové technologie.
Akci zaštítila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková.
Podrobný program:
PŠEM 2024 (microscopyschool.eu)
Více informací:
doc. Ing. et Ing. Vilém Neděla, Ph.D., DSc.
Ústav přístrojové techniky AV ČR
vilem@isibrno.cz
https://www.aesemgroup.eu
Přečtěte si také
- Klíčové přístroje pro novou kosmickou misi ESA budou vyvíjet čeští vědci
- Viry proti bakteriím. Vědci hledají šetrnější ochranu rajčat
- Český vědec předal Národnímu muzeu unikátní sbírku 780 savců z Nové Guineje.
- Biosmršť 2026: zlatý hřeb Týdne invazních druhů
- Šakali expandují Evropou. Pomáhá jim člověk, zastavit je mohou vlci
- Archeologické léto zahajuje sedmý ročník
- Veletrh vědy nabídne jadernou misi, africké expedice i tajemství orchidejí
- Koupací sezóna: zelená voda nemusí znamenat problém, ale opatrnost je na místě
- Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2026
- Česká studie: návrat divokých velkých býložravců podporuje rozmanitost hmyzu
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Lucie Peřinová
+420 777 728 090
Eliška Hadravová
+420 737 349 484

