Jak se co píše správně česky?

Představte si, že píšete důležitý, oficiální dopis. Víte, jak byste měli oslovit dané adresáty? Zkuste si následující test s bonusovým úkolem. Test je stažení v PDF.

Který superhrdina má ve svém jméně spojovník, protože se jeho tvůrci báli, že by si ho čtenáři mohli plést se Supermanem? Odpověď se skrývá v tajence. V souboru PDF.

Má se psát COVID, nebo Covid? Skoloňuje se, nebo ne? Odpovídají jazykovědci z Jazykové poradny při Ústavu pro jazyk český AV ČR: Na co dnes lidé ptají v jazykové poradně (PDF).

 

Udělejte si test ze znalostí chemie a fyzikální chemie:

Kterého chemického prvku je ve vesmíru nejvíce? Tuto a dalších 19 otázek (s řešením na konci) pro vás připravili v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. TEST ZDE.

Co je amalgám a anoda? Ptá se opět Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. TEST ZDE.

 

Astronomické testy (Astronomický ústav AV ČR):

Vyzkoušejte si, jak rozumíte vědě o hvězdách a vesmíru. TEST O ZÁKLADNÍCH ZNALOSTECH ZDE

Ve kterém souhvězdí najdeme hvězdu Deneb? Nevíte? Tak si aspoň tipněte. V TESTU ZDE.

Na které planetě se nachází nejvyšší hora celé Sluneční soustavy? TIPNĚTE SI V TESTU ZDE.

Kde najdeme krabí mlhovinu? ZKUSTE V TESTU ZDE.

 

Matematické příklady (Matematický ústav AV ČR):

Máte džbán s vodou o objemu více než 1 l a dvě sklenice o objemu 0,5 l a 0,2 l. Vaším úkolem je vodu ze džbánu rozlít do sklenic tak, aby v každé z nich bylo přesně 0,2 l vody. .... Víte, nevíte? Řešení + další podobné úlohy (rovněž s řešením) si můžete stáhnout ZDE.

 

Fyzikální olympiáda

Pokud vás zajímá supertěžká fyzika supertěžkých prvků, přečtěte si studijní text k fyzikální olympiádě. Jedním z autorů studie je Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. K pročtení v PDF: Hranice Mendělejevovy tabulky aneb jak produkovat a zkoumat stále těžší prvky. Studijní text Fyzikální olympiády pro řešitele a ostatní zájemce o fyziku.

 

Poznejte stopy zvířat

Ústav biologie obratlovců AV ČR připravil stručnou srozumitelnou brožurku o určování stop savců a ptáků. Vhodné i jako podklad pro vytvoření hádanek pro děti. Ke stažení v PDF. Další zajímavé brožurky o obratlovcích najdete v sekci Online čtení v kapitolce Poznejte svět zvířat.

 

Hry

Online hra Poznej vous!

Pokyny jsou jednoduché:
1) Zadej jméno
2) Spusť hru
3) Přetáhni vous do pole se správným jménem autora

Hra k dispozici na webu Versologického týmu Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Online hra Poznej metrum básně!

Úkolem je chytit správné metrum básně – opět na webu versologů - tj. odborníků na verše.

 

Online hra Česká věda

Znáš jména všech českých velikánů, kteří svět obohatili o vynálezy jako kontaktní čočky, oblouková lampa či hlubotisk? Dokážeš říci, v jaké době žili? Poměř svoje vědomosti s ostatními a pusť se do hry! Klikni na stránky hry Česká věda.