ZÁZNAMY DALŠÍCH PŘEDNÁŠEK A ZAJÍMAVÝCH VIDEÍ

AKTUÁLNÍ TÉMA: KORONAVIRUS

Luděk Berec z Biologického centra AV ČR je odborníkem na teoretickou ekologii, zabývá se mimo jiné matematickými modely populační dynamiky hmyzu. Rozumí ale také „matematice epidemií“. Také jste nevěděli, že něco takového existuje? Podívejte se na přednášku Luďka Berce.

 

NEZkreslená věda

Svérázný projev herce Pavla Lišky vás provede zajímavostmi ze světa vědy a výzkumu. NEZkreslená věda už má pět sérií. Všechny díly animovaného vzdělávacího pořadu si můžete prohlédnout na Youtube kanálu projektu Otevřená věda.

 

 Astronaut Andrew Feustel v Česku

V dubnu 2019 navštívil Českou republiku na pozvání Akademie věd ČR americký astronaut Andrew Feustel. Souhrnný článek o jeho návštěvě s odkazy na všechny texty, které jsme o ní před rokem napsali, najdete na našich webovkách. S Andrewem Feustelem tehdy mluvil také youtuber Vojta Klinger alias Zvěd: 

Festival Týden mozku

Týden mozku se koná vždy v březnu, je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week (BAW), která chce zvýšit povědomí o nejnovějším výzkumu mozku. Letos se festival bohužel s ohledem na aktuální koronavirovou nákazu neuskutečnil. K dispozici jsou ale záznamy přednášek z minulých ročníků, a to na webovkách Týdne mozku.

Festival Týden vědy a techniky

Největší vědecký festival v Česku, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Koná se vždy na podzim. Záznamy z minulých ročníků na Youtube kanálu Týdne vědy a techniky.

Lovci exoplanet

Série videí o výzkumu planet mimo naši Sluneční soustavu. Kolik nových světů už známe? Odpovídá „lovec exoplanet“ Petr Kabáth z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Další přednášky vědců z Akademie věd ČR na různá témata

Alchymie cizích světů (přes SlidesLive) přednáška Martina Feruse z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Děje v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou velmi odlišné od chemie, na kterou jsme zvyklí. S nadsázkou je můžeme nazvat alchymií – tedy něčím na pomezí chemie a magie...

O programu dálkového archeologického průzkumu krajiny. Přednáška archeologa Martina Gojdy z Archeologického ústavu AV ČR Praha.

Pro zájemce o hlubší vhled do problematiky letecké archeologie nabízíme ještě jedno video Martina Gojdy. Jde o přednášku s názvem Jak lidar, drony a satelity změnily cestu za poznáním pravěké a historické krajiny, kterou pan profesor proslovil v Centru teoretických studií AVČR/UK: Odkaz na přednášku.

Cesta k Nobelově ceně přes padající kapky rtuti. Přednáška o Jaroslavu Heyrovském, přednáší Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

 

James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru. Přednáška Vladimíra Karase z Astronomického ústavu AV ČR a Michala Zajačeka z Centra teoretické fyziky Polské Akademie věd o budoucím nástupci Hubbleova teleskopu jménem James Webb Space Telescope.

Světlo – dobrý sluha a zlý pán. Přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR a Hynka Medřického z České astronomické společnosti o světelném znečištění.

Zvěd – Youtuber Vojta Klinger

Světem vědy vás zábavnou formou provede Vojta Klinger. Více na Youtube kanálu Zvěd.