Zahlavi

PODCAST: Manželství pro všechny? S Petrem Aghou o právu a drolící se tradici

20. 09. 2022

Petr Agha z Ústavu státu a práva AV ČR se zabývá vztahem práva a politiky, sociologií práva a lidskými právy. Právní změnu tradiční instituce manželství vnímá jako celospolečenské téma, o kterém je potřeba věcně diskutovat. Co můžou do diskuze přinést společenští vědci? Mělo by právo reagovat na vývoj společnosti, nebo ji naopak konzervovat? Je česká společnost tolerantní a otevřená ochraně všech menšin? A proč u nás není obvyklé vnímat lidská práva kriticky? Poslechněte si podcast Věda na dosah s vedoucím Centre for Law and Public Affairs (CeLAPA), který prozradí i to, čím v životě vyvažuje roli akademika a jak vnímá současné studenty. 

„Pilíře, jako třeba rodina, tradice a podobně jsou nesmírně přetížené. Potřebujeme je rekonstruovat, aby byly schopny unést novou společnost, novou skutečnost. Současná realita je mnohem komplexnější než ta, která tady byla před sto lety,“ říká v podcastu Věda na dosah Petr Agha.


„K politice patří vášeň a kontroverze, ale v debatách bychom neměli ztrácet ze zřetele faktickou zkušenost. Můžeme polemizovat, co pro společnost jako celek bude znamenat, když zrovnoprávníme svazky. Rozumím, že tady emoce jsou. Ale zdá se, že v debatě se ztrácí otázka fakticity. Viděl bych prostor bavit se o tom, v jaké situaci se nacházíme, jaká řešení je třeba přijmout a co to pro společnost jako celek přinese,“ dodává Petr Agha.


Petr Agha s Jitkou Kostelníkovou v podcastovém studiu Kampusu Hybernská

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 

 
O tématech, jimž se věnuje Petr Agha z Ústavu státu a práva AV ČR jsme psali také v článku Gender: vystačíme si se škatulkami žena a muž? Vědci hledají nové přístupy v časopise Akademie věd ČR A / Věda a výzkum 2/2021.

Audio: Jitka Kostelníková
Text: Jitka Kostelníková a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto úvodní: Jana Plavec, foto ze studia: Leona Matušková
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz

Přečtěte si také