Zahlavi

NEZkreslená věda: startuje osmá série s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem

13. 01. 2023

Osmá série NEZkreslené vědy, oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR, začíná koncem. A to koncem společného státu Čechů a Slováků. První díl, který je k vidění od 13. ledna 2023, se totiž věnuje rozpadu České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). Ve spolupráci s vědci z pracovišť Akademie věd ČR vzniklo celkem sedm nových epizod, jež zábavnou formou představují společensky aktuální témata i vědecké evergreeny. Pochopitelně nechybí ani humorné komentáře průvodců – hereckého manželského páru Barbory Hrzánové a Radka Holuba.

První díl osmé řady se jmenuje 1993 a přibližuje historické souvislosti vzniku samostatného českého státu. Proč po „mimořádném opojení“ na konci roku 1989 následovalo rychlé vystřízlivění? Bylo společné soužití Čechů a Slováků idylické? Jakou roli sehráli Václav Havel, Václav Klaus či Vladimír Mečiar? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v epizodě, jejímž odborným garantem je vedoucí oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin Historického ústavu AV ČR Emil Voráček.

Premiérové díly osmé řady NEZkreslené vědy mohou diváci sledovat každý měsíc na kanále YouTube Otevřené vědy, kde najdou také všechny díly z předešlých sedmi sérií. Za vidění určitě stojí stále aktuální díl o virech a epidemiích ze sedmé řady. A kdo se podíval na nejnovější díl o rozpadu Československa v roce 1993, určitě si rád připomene také epizodu věnovanou událostech roku 1989. Zajímavých témat nabízejí všechny řady popularizačního seriálu nepřeberné množství, stačí si jen vybrat, kliknout a sledovat. Tentokrát i s anglickými titulky a s českými titulky pro neslyšící diváky.


V díle nazvaném 1993 se dozvíte, o co se bojovalo v takzvané pomlčkové válce, a proč se název nového státu správně psal s chybou Česká a Slovenská Federativní Republika.

Celou osmou sérií, která vznikla v roce 2022 ve spolupráci se společností MAUR film, budou diváky opět provázet typické hlasy Barbory Hrzánové a Radka Holuba. Samozřejmostí zůstávají také nezaměnitelné ilustrace výtvarnice a režisérky Markéty Smolíkové Kubátové. Autorkou scénáře je Lucia Krajánková.

Seriál, jehož jednotlivé epizody zveřejníme v následujícím půlroce, bude pokrývat zajímavá témata napříč různými vědními obory, jako jsou například biologie, historie, ekonomie, matematika, fyzika nebo technika. Nové epizody NEZkreslené vědy tematicky vycházejí z výzkumných programů Strategie AV21 propagující motto „špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.

Text: Marta Dlouhá, Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: NEZkreslená věda

Licence Creative Commons  Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také