Zahlavi

Časopis AΩ: Hlad a nové potraviny, axolotl a nanoroboti v medicíně

26. 10. 2022

V následujících 50 letech dojde k nárůstu populace až na 10 miliard lidí. Co budou jíst? Zvládne zemědělství v době klimatické změny vyprodukovat dostatek potravin? Některé z odpovědí nabízí aktuální číslo popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého, který vydává Akademie věd ČR.


AΩ 2/2022 (verze k listování)
AΩ 2/2022 (verze ke stažení)

O hladu, bezpečných potravinách a nových metodách šlechtění plodin se dočtete zde.

Další témata:

Usměvavý vodní dráček – Axolotl mexický má díky svému netradičnímu vzhledu mnoho přezdívek. Často se označuje jako tygří mlok, říká se mu ale i chodící mlok či vodní dráček. Je oblíbeným domácím zvířátkem, ale také předmětem zájmu vědeckého výzkumu.

Škola improvizace  – Naučit děti zpracovávat data z meteostanice, postavit raketu na vodní pohon z petlahví nebo „prolomit“ genetický kód. S takovými cíli odjely letos v létě tři vědkyně z Akademie věd do školy v tibetské vesnici Mulbekh v severní Indii.

Simulovat se dá skoro všechno  – Skleníkové plyny jsou nechtěným produktem průmyslové činnosti a vedou k oteplování planety. Co kdyby se ale daly efektivně zachytit a využít? K vývoji katalyzátoru na přeměnu oxidu uhličitého v užitečné látky přispívá výzkum Evy Krupičkové Pluhařové. Více se dozvíte v rozhovoru s ní.


Eva Krupičková Pluhařová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Nanoboti: Neviditelní lékaři  – Dostanou se na místa, kam nemůže žádná jiná technika, jsou totiž malí jako viry. Zvládnou operaci oka, vyčistit vodu a vědci je připravují na léčbu rakoviny. Nanoboty čeká velká budoucnost.

Časopis AΩ / Věda pro každého vychází jednou za půl roku vždy při příležitosti jedné ze dvou velkých popularizačních akcí Akademie věd ČR – Veletrhu vědy na jaře a Týdnu AV ČR na podzim.

Všechna dosavadní čísla časopisu AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Věda a výzkum naleznete na našem webu.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec (portrét), Josef Landergott (koláž)

Přečtěte si také