
Badmintonový „AKAturnaj“ přilákal v Praze stovku hráčů z Akademie věd
16. 04. 2026
Touha zvítězit k soutěžení přirozeně patří. Ve třetím ročníku badmintonového turnaje Akademie věd ČR, který se konal 12. dubna 2026 v BB Aréně v pražských Letňanech, ale vrcholné výkony nebyly hlavním cílem – i když si kolegové a kolegyně pod i nad sítí nedarovali jediný míček. Akci podpořily Mikrobiologický ústav AV ČR, Ústav teorie informace a automatizace AV ČR a Středisko společných činností AV ČR.
Nedělní ráno 12. dubna 2026 ožila BB Aréna v pražských Letňanech sportovním ruchem. Třetí ročník akademického turnaje v badmintonu potvrdil, že zájem o neformální a sportovní setkání zaměstnanců a zaměstnankyň roste. Do turnaje se z 21 pracovišť Akademie věd ČR zapojilo celkem 98 účastníků, kteří utvořili 49 párů.

Podobně jako v minulých letech se hrálo ve třech kategoriích: ženské a mužské čtyřhry a smíšené páry. V BB Aréně v pražských Letňanech je ve třech halách k dispozici dostatek kurtů, a tak měl turnaj i s velkým počtem účastníků správné tempo a švih.
Nechybělo ani potřebné odhodlání podávat co nejlepší výkony – ať už šlo o zkušené hráče, nebo ty, kteří si přišli především zahrát a potkat kolegy a kolegyně z jiných pracovišť.
„Mám radost, že si turnaj, který jsme poprvé organizovali v roce 2024, našel v aktivitách Akademie věd svoje místo a už potřetí přitáhl i nové účastníky. Je pro nás důležité, aby se kolegové a kolegyně z různých pracovišť mohli potkat v neformální atmosféře,“ říká předseda Vědecké rady AV ČR Pavel Baran, hlavní organizátor badmintonového klání. Letos do BB Arény dorazili i ostravští kolegové z Ústavu geoniky AV ČR, a navíc vybojovali krásné třetí místo ve smíšených párech.
Sláva vítězům, čest poraženým
V kategorii ženské čtyřhry, v níž se utkalo celkem 24 párů, zvítězila dvojice Jana Heinzová z Geofyzikálního ústavu AV ČR a Kateřina Potužníková z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Druhé místo obsadily Veronika Cimermanová a Eva Šályová z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, třetí příčku Svitlana Kolomiyets z Astronomického ústavu AV ČR a Lucia Šmídová z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.

Na snímku s předsedou Vědecké rady AV ČR Pavlem Baranem dále zleva: stříbrné Veronika Cimermanová a Eva Šályová, vítězky Jana Heinzová a Kateřina Potužníková a bronzové Svitlana Kolomiyets a Lucia Šmídová.
Mezi muži dominovali Andrei Borodkin a Milan Vala z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR. Na druhém místě se umístili Petr Hauschwitz a Jan Kaufman z Fyzikálního ústavu AV ČR, třetí místo obsadila dvojice Mayur Mukut Murlidhar Sharma a Mohit Kumar Saini z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Zleva: bronzoví Mayur Mukut Murlidhar Sharma a Mohit Kumar Saini a vítězové mužské čtyřhry Milan Vala a Andrei Borodkin, ocenění jim předal Pavel Baran.
V kategorii smíšených párů zvítězili Jan Flusser a Veronika Tvrdíková z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Druhé místo patřilo dvojici Shilpa Sarkar a Nilesh Pandey z Astronomického ústavu AV ČR, třetí příčku obsadili Hana Morcinková a Dan Waclawik z Ústavu geoniky AV ČR.

Na snímku s Pavlem Baranem dále zleva bronzoví Dan Waclawik a Hana Morcinková, vítězové Jan Flusser a Veronika Tvrdíková a stříbrní Shilpa Sarkar a Nilesh Pandey.
Třetí ročník badmintonového „AKAturnaje“ v badmintonu s Pavlem Baranem spoluorganizovali Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, Eva Kabíčková a Petra Práglová z Kanceláře Akademie věd ČR.
Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Petra Práglová, Kancelář Akademie věd ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Akademický sněm: 13 priorit podpoří základní výzkum i výsledky pro praxi
- AV ČR posiluje v Strategii AV21 uplatnění výsledků, spustila nové programy
- Akademie věd podpoří rozvoj slibných výzkumů v sedmém kole programu PRAK
- Brněnská věda na kurtu: badmintonový turnaj rozehrál novou tradici
- Věda a výzkum by měly být naší prioritou, řekl v AV ČR prezident Petr Pavel
- Slavnostní představení Akademie věd ve Státní opeře patřilo Pucciniho Tosce
- Mikroskopická laboratoř Akademie věd šetrně přiblíží svět na atomární úrovni
- Radomír Pánek zahájil návštěvy pracovišť, chce posílit jednotnost Akademie věd
- AV ČR nesouhlasí s návrhem zákona o registraci subjektů se zahraničními vazbami
- Krize biodiverzity je fakt, už ale víme, co máme dělat, říká Radim Hédl