
Mezinárodní sympozium o literatuře a kultuře v období protektorátu
16. 11. 2016

Ve dnech 24. a 25. listopadu proběhne v prostorách Městské knihovny Ostrava mezinárodní literárněvědné sympozium Česká literatura a kultura v protektorátu. Sympozium je součástí přípravy projektu z cyklu dějin české literatury, řešeného v rámci Oddělení 20. století a literatury současné Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Jeho finální výstup, Dějiny české literatury za protektorátu Čechy a Morava (1939‒1945), by měl navázat na dosavadní čtyřdílnou publikaci Dějiny české literatury 1945–1989 v redakci Pavla Janouška pomyslným „nultým“ dílem.
Program sympozia otevírá v 9:00 přednáška literárního historika z Ústavu pro českou literaturu AV ČR profesora Pavla Janouška, věnovaná proměnám a kontextuálním souvislostem literárněvědného bádání v dané problematice. Navazující program sympozia bude věnovánpoezii, próze, dramatu, filmu, ale také jazykovědě, literárnímu životu nebo dějinám každodennosti.
Cílem setkání, jehož se zúčastní řada předních odborníků z řad historiků, literárních a divadelních vědců, je nahlédnout literaturu daného období v nejrůznějších vztazích a perspektivách a otevřít debatu o možných přístupech k jejímu výzkumu.
Součástí odborného programu sympozia je také procházka protektorátní Ostravou pod vedením historika umění a popularizátora ostravské městské architektury Martina Strakoše.
Lektoři ze sdružení PANT připravili dva metodologické workshopy určené především studentům historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Pod vedením zkušeného didaktika Josefa Märce z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem si tak budoucí učitelé dějepisu vyzkouší různé způsoby, jak je možné téma protektorátní kultury vyučovat na školách. Historik Petr Koura z Univerzity Karlovy v Praze a jeho kolegyně Šárka Jarská ze společnosti Živá paměť seznámí studenty s novou online platformou Nucená práce – příběhy pamětníků ve výuce.
Nejširší veřejnosti je pak určena související filmová projekce v klubu Fiducia, a to snímku Pérák a SS Jiřího Trnky z roku 1945, dokumentu Kolesa dějin Miloše Cettla z roku 1945 a dochovaného fragmentu z propagandistického filmu Terezín režiséra Kurta Gerrona a Karla Pečeného, rok výroby 1945. Unikátní filmová projekce se v ostravské Fiducii uskuteční ve čtvrtek 24. 11. 2016, plánovaný začátek v sedm hodin, vstupné dobrovolné.
Tematické bude i drobné pohoštění pro účastníky sympozia, které reflektuje dobové recepty z kuchařky Vaříme z přídělů.
Připravil: Ústav pro českou literaturu AV ČR
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe