
PODCAST: Detektivka, severská krimi a poezie z léčebny
25. 06. 2020
Jsme národem knihomolů? Čím je i pro literárního vědce zajímavá severská krimi? Proč má smysl také ve 21. století přelouskat Jiráska a Němcovou? A jakou knihu si zabalit letos v létě k vodě? Dozvíte se z podcastu s Jiřím Trávníčkem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Podcast natáčíme v rámci aktuálního projektu Věda na doma. Poslechnout si jej můžete na několika platformách na počítači i mobilním telefonu.
Poslechněte si i naše další podcasty: o suchu, digitálním smogu, krásách matematiky nebo archeologii v Dolních Věstonicích. Všechny jsou k poslechu i na platformě Anchor.
Připravili: Leona Matušková a Martin Ocknecht, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Čeští orientalisté mají pobočku na Taiwanu, zvaném Krásný ostrov
- Čínská modernizace Tibetu prohlubuje chudobu místních, říká tibetanistka
- Soužití se slony je pro lidi inspirativní, zaznělo na konferenci
- Filozofické pohádky se psát nechystám, říká oceněný Petr Koťátko
- Účelná opatření, nebo zásah do svobody? Covid-19 z pohledu etiky
- Jazykové hry raperů. Neologismy nejen z angličtiny shromažďuje databáze Neomat
- Pod víkem popelnice. Jaký je osud nepotřebných věcí a co všechno je odpad?
- Covid-19 je hrozba i příležitost, zaznělo na Evropském festivalu filozofie
- Středověcí učenci ve víru diskuzí. Grant ERC umožní jejich výzkum
- Koronavirová situace nahrává fámám i vtipům, všímají si etnologové
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.