Zahlavi

Oblíbená animovaná série NEZkreslená věda odstartovala už devátou řadu

20. 02. 2024

Kde jsou hranice svobody slova a jak poznat argumentační fauly? Nejen na tyto otázky odpovídá první epizoda deváté řady oblíbené animované série NEZkreslená věda. Pro diváky je připraveno sedm nových dílů, které vznikly ve spolupráci s vědci a vědkyněmi z pracovišť Akademie věd ČR. Jednotlivé epizody zábavnou formou představují aktuální témata i vědecké evergreeny.

Celou sérií provázejí hlasy herecké manželské dvojice – Barbory Hrzánové a Radka Holuba – a nezaměnitelné ilustrace výtvarnice a režisérky Markéty Smolíkové Kubátové. Autorkou scénáře je Lucia Krajánková.


První epizoda deváté série se zaměřuje na Kritické myšlení. Odborným garantem dílu je Pavel Arazim z Filosofického ústavu AV ČR.

V premiéře se diváci mohou na nové díly aktuální řady těšit každý měsíc od ledna do května a od září do října na YouTube Otevřené vědy, kde najdou také všechny epizody z předešlých osmi sérií. Ani v deváté řadě nechybí anglické titulky a české titulky pro neslyšící.

Seriál pokrývá témata napříč vědními obory. Dozvíte se více o filozofii, biologii, medicíně, fyzice i technice. Nová řada NEZkreslené vědy tematicky vychází z výzkumných programů Strategie AV21 a vznikla v roce 2023 ve spolupráci se společností MAUR film.

Na základě seriálu NEZkreslená věda vyšla nedávno i kniha:

Text: Leona Matušková a Markéta Kinská, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: NEZkreslená věda

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce