Zahlavi

Nový mikroskop zpozoruje dosud neviditelné detaily v buňkách

18. 01. 2021

Výzkumnému týmu Mariany Manuely Amaro z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se povedlo společně s vědci z Vídně a Leidenu získat prestižní grant z programu Horizon 2020 ve výši bezmála čtyř milionů eur. Peníze umožní vývoj nové hybridní zobrazovací techniky. Jejím prostřednictvím půjdou pozorovat například detaily buněčných membrán nebo zkoumat vlastnosti bílkovin – a to bez poškození vzorků.

Peníze z grantu Horizon 2020, který je financován Evropskou unií, poslouží na konstrukci tzv. ONEM mikroskopu. Ten dokáže pozorovat vzorky ve vodných prostředích, což je vzhledem k všudypřítomnosti vody v živých organismech důležité jak pro vědecké, tak klinické aplikace. „Nový mikroskop by měl dosáhnout rozlišení tří nanometrů, tedy tří miliontin milimetru, a to při vysokých frekvencích snímání v rozlišení několika milisekund po delší dobu, navíc bez poškození vzorku. Umožní rovněž zkoumání široké škály elektrochemických jevů, jakými jsou koroze, transport hmoty v bateriích a přepínání tekutých krystalů,“ popisuje Mariana Manuela Amaro.


Vedoucí výzkumného týmu Mariana Manuela Amaro

Technologie podle ní najde uplatnění také v oblasti membránové biologie, při studiu vlastností bílkovin nebo tvorby pórů, které jsou stále mimo dosah současných zobrazovacích technik.

Přesný název technologie zní „optická elektronová mikroskopie blízkého pole“ (optical near-field electron microscopy – ONEM). Funguje na základě pozorování skrze vzorek světla a elektronové mikroskopie. „Je to zcela nový přístup, který využívá to nejlepší z obou světů. Věříme, že náš přístup vyústí ve vývoj unikátní techniky, jež umožní sledovat biologické systémy ve vysokém detailu,“ říká Mariana Manuela Amaro.

 
Mikroskop ONEM zobrazí detaily organizace molekul v buněčných membránách.

Její kolega Radek Šachl se těší, že díky přístroji vědci lépe pochopí rozmanité biologické procesy, které se odehrávají v blízkosti buněčných membrán. Zapojí se i výzkumníci oddělení nízkodimenzionálních systémů pod vedením Martina Kalbáče. Společně budou pracovat na vývoji speciálních povrchů nutných pro nanášení biologických vzorků do ONEM mikroskopu, designu a vývoji specifických částí mikroskopu a jeho nasazení v biologických oborech.

Vědci předpokládají, že ONEM se může uplatnit v plasmonice, například při vylepšení biooptických senzorů. Usnadní tak návrh a konstrukci měřicích zařízení, která budou stále důležitějším nástrojem jak ve vědeckých, tak v klinických aplikacích. Technologie poskytne stále vyhledávanější molekulární pohled na proteiny, a bude tak mít velký potenciál využití v biologii a medicíně. Vědci budou v rámci vývoje nové dokonalejší zobrazovací techniky úzce spolupracovat také s průmyslovými partnery, s cílem umožnit komerční využití této přelomové technologie.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV
Foto: Shutterstock; Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

 

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce