
Akademie věd dostala darem portrét lékaře Vladimíra Hlaváčka
15. 02. 2018
Vladimír Hlaváček patřil mezi nejvýznamější české lékaře, byl jedním ze zakladatelů české alergologie. Jako význačnou osobnost jej v roce 1947 portétoval malíř Eduard Demartini, přičemž tento obraz si Hlaváčkova dcera Daria odvezla do Spojených států. Nyní tento obraz darovala Akademii věd ČR.
„Vystavením portrétu mého otce ve sbírce Akademie věd ČR se realizuje přání celé rodiny,“ uvedla Hlaváčkova dcera Daria Durembergová v dopise Akademii věd. Uvedla, že obraz, který si kdysi do USA odvezla, by se měl vrátit domů do vlasti a být umístěn na důstojném místě.
„Můj otec zasvětil svůj život vědeckým inovacím v oborech otorinolaryngologie a alergologie, které pak uplatňoval a vyvíjel ve své dlouholeté diagnostické a chirurgické praxi. Provázel je bohatou publikační činnosti a pedagogickou výukou. Tímto i ta další generace řady jeho žáků bude mít možnost pohlédnout na svého učitele. Moc děkuji Akademii věd,“ stojí v dopise Durembergové, která žije v Kalifornii. Její otec se nejenom zásadně zasloužil o českou alergologii, ale také se věnoval například možnostem operativní léčby nedoslýchavosti, zánětům středního ucha a mozkových blan. Dlouhá léta přitom působil ve Vinohradské nemocnici v Praze.
Článek z časopisu Lékař československý z roku 1968
„Začal hned po svém příchodu do Vinohradské nemocnice uplatňovat nová hlediska klinické operativní otorinolaryngologie a přeměňovat tak oddělení bývalé městské nemocnice na klinickou úroveň,“ napsal v roce 1968 časopis Lékař československý v Hlaváčkovým sedmdesátinám. Uznávaný profesor zemřel v prosinci roku 1976 na ischemickou chorobu srdce.
Portrét Vladimíra Hlaváčka je vystavený v pracovně místopředsedy Akademie věd Zdeňka Havlase.
Vzácný dar pak členové Akademické rady slavnostně rozbalili na svém zasedání v úterý 13. února. Jde o olejomalbu na plátně o rozměrech 1 x 1,2 metrů od pražského rodáka Eduarda Demartiniho, který patřil k žákům Vojtěcha Hynaise. Podle galeristy Martina Kodla se jedná o vynikající malbu ve velice vkusné dobové adjustaci, která má i silnou hodnotu v podobě odkazu na předky - tento výborný portrétista totiž pracoval pouze pro významné rodiny.
Připravil: Jan Martinek a Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů Střediska společných činností, a archiv Darie Durembergové
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům