
Akademie věd ČR před Rudolfinem slavnostně zahájila výstavu o první republice
27. 10. 2018
Náměstí Jana Palacha před Rudolfinem se v sobotu 27. října načas proměnilo v prvorepublikové prostranství. Při příležitosti zahájení putovní výstavy Republika československá 1918–1939 tam vystoupil folklorní soubor i artisté na chůdách. Dobovou atmosféru dokreslovali kameloti s kopiemi 100 let starých novin a flašinetář, k vidění byly historické automobily a k zahřátí pečené kaštany. Nechyběly ani přednášky o historických tématech a komentovaná prohlídka „prvorepublikovou“ Prahou.
Venkovní putovní výstavu Republika československá 1918–1939 tvoří 14 velkoformátových panelů, z nichž každý se soustředí na určité téma spjaté s uvedeným obdobím. „Jsme moc rádi, že jste dnes přišli, že jste si vybrali tuto akci mezi mnoha dalšími, které se u příležitosti stého výročí konají. Na vzniku výstavy se podílel Masarykův ústav a Archiv AV ČR se Střediskem společných činností AV ČR a musíme také poděkovat Úřadu vlády ČR, který výstavu podpořil finančně,“ uvedl při slavnostním zahájení předseda vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar.
„Zvolili jsme formu streetové výstavy, protože víme, že hodně lidí na klasické výstavy nechodí. Řekli jsme si, že když za námi lidé nepřijdou do muzea nebo galerie, musíme my přijít za nimi. V celkem 24 krajských a okresních měst Čech, Moravy a Slezska tak mají lidé šanci si výstavu zblízka a dopodrobna prohlédnout,“ řekl při zahájení ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Luboš Velek.
Přestože teploměr ukazoval v sobotu odpoledne jen kolem 10 stupňů, návštěvníci si vernisáž užili. Velkou pozornost si vysloužilo živelné taneční vystoupení folklorního sdružení Mateník i koncert Ostravské bandasky, která připomněla mimo jiné písně Karla Hašlera.
„Je sice trochu zima, ale věřte, že před 100 lety byla zima mnohem větší, bylo jen kolem nuly,“ řekl Luboš Velek. Přesto tenkrát byly v ulicích davy nadšených Čechoslováků. „Ano, bylo sice jen kolem nuly, ale lidé to vnímali různě, v pamětech můžeme číst, že svítilo sluníčko, bylo krásně, prostě ten radostný den na ně zapůsobil tak, že si zimu nějak neuvědomili,“ dodala jedna z autorek výstavy Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
První slavnostní vernisáž se konala už 6. září v Brně, výstavu už viděli lidé v Klatovech, Českých Budějovicích, Karlových Varech nebo Hodoníně.
Po celou dobu trvání výstavy, kterou pořádá Akademie věd ČR na základě dotace Úřadu vlády ČR, probíhá soutěž o ceny. Soutěžící mohou vyhrát pobyt pro dva v prvorepublikovém hotelu, předplatné historického časopisu, projížďku dobovým automobilem nebo knihy o první republice. Stačí z výstavy pořídit fotografii a s označením #republikaceskoslovenska ji umístit na svůj Instagram. Přesná pravidla soutěže jsou uvedena na www.republikaceskoslovenska.cz.
Související:
Brno zažilo první republiku v rytmu swingu a s vůní cukrové vaty
Začíná putovní výstava o první republice
Unikátní výstava Republika československá 1918–1939
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Zdeněk Rerych
Reportáž: Studio OAT
Přečtěte si také
- A / Magazín o větru, Češích ve wehrmachtu a kráse ukryté v ledu
- Archeologické léto láká na komentované prohlídky či vykopávky v přímém přenosu
- Skončil Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v Česku
- Třídenní Veletrh vědy v pražských Letňanech je v plném proudu
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji