Zahlavi

Akademie věd ČR ruší kvůli epidemiologické situaci Veletrh vědy

03. 04. 2020

Největší vědecká akce v Česku, Veletrh vědy 2020, který se měl uskutečnit 4. až 6. června v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech, se kvůli šíření nemoci covid-19 neuskuteční. Veletrh vědy pořádá Akademie věd od roku 2015. Vloni akci navštívilo přes 30 tisíc lidí.

„V tuto chvíli cítíme zklamání, ale zároveň věříme, že nám tato zkušenost přinese i velké odhodlání a energii, kterou společně věnujeme přípravám Veletrhu vědy 2021,“ věří předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Organizátoři z Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, kteří veletrh připravovali, se omlouvají přednášejícím, vystavovatelům, účastníkům a všem těm, kteří se podíleli na přípravách. Zároveň slibují, že na všechny zajímavosti, včetně bohatého doprovodného programu, se mohou návštěvníci těšit na příštím ročníku – Veletrhu vědy v roce 2021.



Veletrh vědy je největší populárně-naučná akce v České republice, na které se letos na ploše 8200 m² mělo představit více než 100 expozic jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR, univerzit, inovačních firem a dalších vzdělávacích institucí. Vědu na vlastní kůži měli návštěvníci veletrhu zažít prostřednictvím interaktivních exponátů, vizuálně atraktivních expozic, mobilních laboratoří s praktickými ukázkami toho nejzajímavějšího, co česká věda nabízí. To vše a ještě něco navíc na ně tedy čeká v příštím roce.

Připravili: Luděk Svoboda a Michaela Marková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce