Zahlavi

PODCAST: Proč a jak útočí nemoc covid-19 na zdravého člověka

16. 02. 2021

V nové epizodě podcastu Věda na dosah hovoříme s imunologem Václavem Hořejším z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, nositelem prestižního ocenění pro vědce Česká hlava. Ptáme se ho, jak může nemoc covid-19 zaútočit na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka. Proč neplatí, že nový koronavirus ohrožuje pouze starší a zranitelné osoby? Pomůže nám očkování? Objevuje se už konečně v pandemii covidu-19 nějaké světlo na konci tunelu? A skončí někdy doba covidová?

Aktuální epizoda podcastu je nezvykle osobně laděná. Vycházíme v ní ze zkušenosti autora Martina Ocknechta, který v necelých 33 letech bojoval skoro půl roku se středně těžkým průběhem onemocnění. 

Podcasty Věda na dosah si můžete poslechnout nejen na Spotify, ale i na dalších podcastových platformách 

Apple Podcasts Logo Breaker Logo Google Podcasts Logo Pocket Casts Logo
 
Připravili: Martin Ocknecht a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

 

Přečtěte si také

Biologie a lékařské vědy

Vědecká pracoviště

Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce