
Akademie věd ČR navázala partnerství s Ministerstvem kultury ČR
31. 08. 2020
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová podepsala 18. srpna 2020 memorandum o spolupráci s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Domluvili se spolu na sdílení a využívání vědeckých poznatků v oblasti kultury, na možnosti společných výzkumných aktivit, zpracovávání expertíz, konzultacích a organizování odborných seminářů a konferencí.
Spolupráce mezi oběma institucemi se předpokládá například v oblasti památkové péče a archeologického výzkumu. Memorandum nabízí obecný rámec pro uzavírání následných konkrétních smluv.
Návštěvy ministra kultury Lubomíra Zaorálka v pracovně předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové se zúčastnili také místopředseda AV ČR Pavel Baran a členky Akademické rady Taťána Petrasová a Lenka Vostrá. U společného stolu zasedli také ředitel pražského Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík a dále zástupci ministerstva kultury.
Řeč byla nejen o kultuře, ale také o možnostech, které Akademie věd ČR nabízí vládě při zvládání současné pandemie nemoci covid-19. „Akademie věd je připravená pomoci například v oblasti testování, ale i různými expertizami – podobně jako na jaře při první vlně pandemie,“ řekla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Předsedkyně #AVČR Eva Zažímalová dnes ve své pracovně přijala ministra kultury @ZaoralekL, aby spolu podepsali memorandum o spolupráci mezi AV ČR a MK ČR. Cílem je podpořit sdílení poznatků, vzájemnou diskusi a výzkum v oblasti kultury, památkové péče a ochrany archeo. dědictví. pic.twitter.com/apTpHy8SPK
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) August 18, 2020
Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů AV ČR
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.