
Zkumavky, fotokomoru i kontrolované výbuchy nabídl Festival vědy
05. 09. 2018
Vítězné náměstí v Dejvicích se 5. září proměnilo v laboratoř pod širým nebem. Konal se tu jednodenní Festival vědy, který ve svém šestém ročníku nabídl téměř stovku expozic. Vstupné bylo zdarma.
„Věda přináší radost ve dvou fázích: když vidíte pěkný experiment, a potom když jí začnete rozumět a objevujete nové souvislosti a vztahy. Nebudu zastírat, že mezi tím vším je řehole, ale nenechte se odradit,“ řekl při zahájení festivalu místopředseda Akademie věd ČR Zdeněk Havlas. „Jsem rád, že Akademie věd se tu neztrácí a je tu hodně vidět. Je to velké zadostiučinění,“ dodal Havlas.
Zahájení festivalu se zúčastnil i místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas (u mikrofonu)
Kurkuma s borovou vodou
Letošní velkou návštěvnost pak při svém projevu vyzdvihl „patron“ přehlídky a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes, který festivalu s nadsázkou popřál „hodně hezkých učitelek, které na něj přivedou své žáky“. Nechyběl ani rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček nebo Libor Bezděk, městský radní a ředitel Domu dětí a mládeže, který je hlavním organizátorem akce.
Na dejvickém „Kulaťáku“ mohli návštěvníci tou dobou přihlížet simulaci policejního zásahu nebo si ve stánku Ústavu experimentální botaniky vyzkoušet, co se stane, když kurkuma reaguje s borovou vodou nebo když se do výtažku z vrbové kůry přidá železitá sůl.
Letošní ročník festivalu se setkal s mimořádným zájmem
Tužka a termiti
V obležení byly stánky Ústavu organické chemie a biochemie, v kterých vědci ukazovali například samovznícení při reakci manganistanu draselného s glycerinem. A neváhali do expozice zapojit i termity. „Jak dlouho myslíte, že termitům trvalo, než ohlodali tuhle tužku tak, že z ní zůstala jen tuha?“ ptali se dětí na stánku, které tipovaly měsíc i čtrnáct dní. Ve skutečnosti to termiti „zvládli“ za týden, zatímco na noviny jim stačilo pouhých dvanáct hodin. Na plastové víčko ovšem jejich kusadla, která patří k nejtvrdším přírodním materiálům na světě, potřebují čtyři měsíce.
Kromě tradičních vystavovatelů jako Astronomický ústav, který zde simuloval mimo jiné i pohyb těles kolem Slunce a vysvětloval stavbu kosmické sondy, se na festivalu poprvé představilo i akademické pracoviště ze společenskovědní oblasti, a to Ústav dějin umění. Svůj stánek vybavil fotokomorou a na příkladu negativů Josefa Sudka tam vysvětlovali principy vyvolávání fotografií.
O akci byl již od ranních hodin velký zájem a organizátoři si letos slibují rekordní účast, která by měla pokořit i loňských patnáct tisíc návštěvníků.
Související články:
Festival vědy zve do Dejvic na elektromotorky, mikroskopy i diskusi o suchu
Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe