
SPIE Optics + Optoelectronics 2017
25. 04. 2017

V letošním roce je to právě 10 let od prvního sympozia SPIE Optics + Optoelectronics 2017 pořádaného v Praze. V průběhu tohoto období se sympozium stalo významnou a mezinárodně uznávanou platformou pro výměnu názorů a nejnovějších výsledků v oblasti optiky a optoelektroniky. V návaznosti na úspěch předchozích sympozií nabízí program ve dnech 24.–27. dubna přes 500 prezentací v 17 paralelních konferencích. Program navíc obsahuje řadu událostí, včetně workshopu, diskusí u kulatého stolu a prohlídek laboratoří.
Fotonika byla identifikována Evropskou komisí jako jedna ze šesti takzvaných klíčových technologií (KET) nezbytných pro konkurenceschopnost evropského hospodářství. První den sympozia se podrobně věnoval aktuálnímu stavu a plánům v panevropském projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), v rámci kterého vyvíjí mezinárodní tým vědců nejintenzivnější laserový systém na světě. Po jeho instalaci a spuštění budou mít vědci k dispozici unikátní nástroj umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a materiálových věd, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice.
„Všechna témata konference jsou aktuální a globálně důležitá. Fotonika, která se zabývá vlastnostmi a metodami využití fotonů (částic světla) je nezbytná pro fungování nejrůznějších technologií z našeho každodenního života – od spotřebních výrobků, jako jsou smartphony a displeje, přes komunikační systémy až po lékařské přístroje a technologie osvětlení. Je skvělé, že se sympozium koná právě v České republice a že mnoho českých vědců se aktivně účastní nejen v konferenčních výborech, ale i svými prezentacemi na sympoziu," sdělila v úvodu předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová.
„SPIE Optics+Optoelectronics Symposium v Praze je výjimečné v tom, jak úspěšně propojuje základní výzkum posouvající hranice lidského poznání v oblasti optiky a optoelektroniky s pokroky ve vývoji optických technologií, které mají zásadní dopad na řadu oblastí života - od průmyslu až po medicínu," říká předseda Symposia prof. Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR.
Letošního sympozia SPIE Optics + Optoelectronics se účastní více než 700 delegátů ze 48 zemí.
Více informací najdete na webových stránkách organizace SPIE.
Program
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: SPIE (Na fotografii zleva prof. Jiří Homola, prof. Eva Zažímalová, prof. Maryellen L. Giger (SPIE President-Elect, University of Chicago) a Dr. Andrew Brown (Senior Director for Global Business Development at SPIE). Ve fotogalerii Lab tour at Optical Fibre Technology at the Institute of Photonics and Electronics (úterý 25.4. večer).
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe