Zahlavi

Revoluční objev vědců z Akademie věd ČR zveřejněn v prestižním časopise Nature Chemistry

23. 11. 2016

Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR přišli s průlomovou metodou, která umožňuje nový přístup k detailnímu studiu chemických reakcí na povrchu pevných látek. S využitím skenovací hrotové mikroskopie dokázali vědci sledovat chemické přeměny jednotlivých molekul na povrchu stříbra v rozlišení, které dovoluje určit chemickou vazbu mezi jednotlivými atomy. O významu studie svědčí fakt, že získané výsledky byly zveřejněny v prestižním časopise Nature Chemistry.

Vědci tak byli schopni stanovit přesnou strukturu molekuly i její chiralitu. Chiralita je geometrická vlastnost a klíčovou roli hraje v přírodě. Demonstrovat ji lze například na vztahu pravé a levé ruky, které nejsou identické z hlediska symetrie. Průlomová metoda, umožňující vytvářet rozsáhlé dvojrozměrné vrstvy o zvolené chiralitě, byla vyvinuta díky společnému úsilí výzkumníků z Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Dr. Pavla Jelínka a Dr. Ivo Starého.

Jedná se o první praktickou ukázku toho, kdy molekuly na povrchu pevné látky cíleně zaujímají buď pravotočivou, nebo levotočivou orientaci.

Zmíněná originální metoda otevírá nové možnosti přípravy povrchů majících značný potenciál pro využití například v oblasti nanotechnologií či chemických reakcí.  Schopnost definovat levotočivost, nebo pravotočivost molekul může hrát významnou roli i pro syntézu nových lečiv.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

161123-01

161123-01

161123-02

161123-02