Zahlavi

Přítomnost mikroplastů v prostředí nepředstavuje pro člověka akutní hrozbu

17. 01. 2019

Nová zpráva evropského projektu SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies) se věnuje velmi diskutovanému tématu mikroplastů v životním prostředí. Zpráva poukazuje na fakt, že míra zamoření těmito materiály nepředstavuje v současnosti pro člověka akutní nebezpečí.

Ačkoli lze stopy po mikroplastech nalézt ve vzduchu, půdě, vodách, lidské potravě či u rostlin a živočichů, úroveň jejich koncentrace je podle zprávy velice nízká. Pokud však znečišťování bude probíhat stejným tempem jako doposud, situace se podle závěrů zprávy může velice rychle změnit. Mimoto je zapotřebí vzít v úvahu i limity soudobého výzkumu, a to zejména pokud jde o nanoplasty, které lze současnými metodami velice obtížně hodnotit a měřit.

Nová zpráva SAPEA, na které se podílela také Miroslava Smrčková-Dušková z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, je hodnotná i z hlediska svého interdisciplinárního přístupu – spolupracovali na ní vědci z technických, přírodovědných i společenskovědních oborů.

Více k tomuto tématu naleznete přímo na stánkách projektu SAPEA, kde je k dispozici celé znění zprávy (v angličtině).

O SAPEA

Projekt SAPEA funguje od roku 2016 jako vědecký poradní orgán Evropské komise, je součástí tzv. SAM – Scientific Advice Mechanism. Financován je z programu EU Horizon2020.

Související články:

Unikátní výzkum potvrdil, že pitná voda obsahuje mikroplasty

Kvalita pitné vody klesá, míní vědci

 
Připravila: Klára Šámalová, Odbor mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR
Foto: Ústav pro hydrodynamiku AV ČR