Zahlavi

Na převratném astronomickém objevu se podíleli čeští vědci

18. 10. 2017

Mezinárodní organizace Evropská jižní observatoř (ESO), na její  z Akademie věd, přispěla k dalšímu převratnému astronomickému objevu. Nedlouho po zprávě o nalezení soustavy potenciálně obyvatelných planet ve vzdálenosti 40 světelných let od Země přicházejí vědci pracující na observatořích ESO v severním Chile se zprávou o první detekci optického vlnění, které je ve spektru viditelného světla protějškem gravitačních vln, za jejichž popis byla letos udělena Nobelova cena.

 

Unikátní a dlouho hledaný jev zvaný kilonova je výsledkem splynutí dvojice vzájemně obíhajících neutronových hvězd, při němž jsou do okolního kosmického prostoru rozptýleny těžké chemické prvky jako zlato nebo platina. Jev byl dosud popsán jen teoreticky. Nyní se vědcům poprvé podařilo zdroj optických vln, které jsou splynutím vyvolány, pozorovat, a to navzdory skutečnosti, že k události došlo ve vzdálenosti 130 milionů světelných let od Země. "Nestává se tak často, aby astronomové mohli být svědky počátku nové vědecké éry, ale nám se to přihodilo právě teď." – těmito slovy přiblížila význam objevu členka výzkumného týmu Elena Pianová z boloňského astronomického institutu IASF. Objev rovněž poskytuje dosud nejsilnější důkaz, že krátké záblesky záření gama zaznamenané právě v souvislosti s gravitačními vlnami způsobuje spojení dvou neutronových hvězd.

Mezinárodní výzkumná organizace ESO v současné době sdružuje 15 států a provozuje nejvýkonnější a technicky nejpokročilejší astronomickou výzkumnou infrastrukturu na světě. Observatoře ESO jsou umístěny v severním Chile, kde jsou ideální klimatické podmínky pro astronomická pozorování. V současnosti organizace buduje v poušti Atacama největší optický teleskop na světě nazvaný ELT. Jeho primární zrcadlo bude dosahovat průměru 39 metrů a bude přibližně stomilionkrát citlivější než lidské oko. Účast České republiky v ESO administrativně zajišťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, v. v. i.

Podrobnější informace o objevu lze nalézt zde.

Připravil: Jan Buriánek, Ministerstvo školství ve spolupráci s Odborem mediální komunikace AV ČR

Přečtěte si také