
Laser: supernástroj člověka 21. století
13. 03. 2017

Na pražském Žofíně proběhla 13. března v pořadí třetí slavnostní přednáška z cyklu „Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu“. Ing. Tomáš Mocek, Ph.D., uznávaný odborník ve výzkumu laserů a jejich interakce s hmotou, mluvil o neuvěřitelném vývoji laserů v 21. století a jejich aplikaci překračující lidskou fantazii i doposud známé fyzikální meze. Přednášku můžete zhlédnout na iVysílání České televize.
Přednáška zároveň otevřela nový výzkumný program Strategie AV21 Světlo ve službách společnosti, díky němuž bude rozvíjena řada progresivních technologií, ve kterých již je nebo v krátké době může být Česká republika nejen špičkovou, ale dokonce i nejlepší na světě. Příkladem může být "aditivní manufacturing", kde jsou laserové technologie základem pro raketově se rozvíjející technologie 3D tisku vytvářející dříve nemyslitelné konstrukce mechanicky namáhaných nosných materiálů nebo způsob chlazení posouvající meze motorů, technologie laserů nebo polovodičů. Lasery se uplatňují při replikacích objektů, změně klasických materiálů na super-materiály modifikací povrchu či při medicinských diagnostických metodách včetně invazivních a neinvazivních metodách léčby.
"Vývoj laseru je neuvěřitelným příběhem touhy po poznání, lidského umu, schopností a posouvání hranic lidského poznání. Během uplynulých 57 let se laser stal opravdovým supernástrojem člověka 21. století," řekl na úvod své přednášky Tomáš Mocek.
Tomáš Mocek se věnuje vývoji nové generace pulzních pevnolátkových laserů vhodných pro aplikace v hi-tech průmyslu. Jeho výzkum tak otevírá cestu novým technologiím pro úpravu materiálů využitelným např. při povrchovém vytvrzování kovů, zvyšování odolnosti optických komponent, přesném a rychlém mikro/obrábění aj. Dr. Mocek vede nově vybudované pracoviště Centrum HiLASE v Dolních Břežanech, které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR a ve svém oboru patří ke světové špičce. Je koordinátorem prestižního projektu HiLASE Centre of Excellence, historicky první výzvy programu Evropské komise Horizon 2020 "WIDESPREAD Teaming".
Dr. Mocek přednáší na mezinárodních konferencích, školí doktorandy a věnuje se popularizaci vědy. V minulosti působil jako Marie Curie Fellow na CNRS-ENSTA-École polytechnique ve Francii. Publikoval 124 článků v impaktovaných vědeckých časopisech. Za své výsledky obdržel Cenu Josefa Hlávky a Prémii Otto Wichterleho.
Připravil: Odbor mediální komunikace KAV ČR
Foto: Centrum HiLASE a Stanislava Kyselová
LASER: supernástroj člověka 21. století - soubor ke stažení.
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe