
Čeští vědci se podíleli na vývoji nového testu na koronavirus
07. 02. 2020
Novou diagnostickou soupravu, která spolehlivě prokazuje přítomnost koronaviru 2019-nCoV v těle, vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již nový test používá při testování pacientů. Zájem o něj projevil také Mezinárodní červený kříž.
Testy jsou navrženy na základě veřejné mezinárodní databáze GISAID, která shromažďuje a sdílí sekvence virů chřipky a souvisejících klinických a epidemiologických údajů i lidských, ptačích a jiných živočišných druzích.
Pro masivní použití v Číně je v současné podobě test drahý. „Testovací souprava bude použita jako odrazový můstek neboli reference pro vývoj a validaci levných testů, nyní se žádá o profinancování,“ říká Mikael Kubista, vedoucí Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR.
Koronavirus 2019-nCoV patří do čeledi Coronaviridae. Jedná se o čeledi virů, které způsobují respirační onemocnění u zvířat a lidí. Způsobují běžné obtíže jako je nachlazení a kašel, dýchací potíže, teploty. Jsou ale také původcem smrtící choroby zvané těžká akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
První prokázaný výskyt nového typu koronaviru v čínském Wu-chanu byl potvrzen před zhruba třemi měsíci, jeho šíření se dosud nepodařilo zastavit.
Prof. Mikael Kubista, Ph.D.
Laboratoř genové exprese Mikaela Kubisty, která pracuje při Biotechnologickém ústavu AV ČR, je v Evropě vedoucí akademickou laboratoří, která je specializovaná na vysoce kapacitní expresní profilování a jednobuněčnou analýzu pomocí kvantitativní PCR v reálném čase (qPCR).
Pracuje na několika projektech základního výzkumu v oblasti vývojové biologie a kmenových buněk a dále na aplikovaných projektech v oblasti rakoviny a neurologického výzkumu. Vyvíjí také metody a aplikace pro analýzu nukleových kyselin.
Biotechnologický ústav AV ČR je součástí BIOCEV, společného projektu šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy, jehož cílem je realizace vědeckého centra excelence v oblastech biotechnologií a biomedicíny.
Připravila Markéta Růžičková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, ve spolupráci s Kateřinou Sedláčkovou, Biotechnologický ústav AV ČR
Foto: iStock, AV ČR
Přečtěte si také
- Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
- Učíme se, vybavujeme si a zapomínáme. Co dokáže paměť a jak ji přelstít?
- Nádorové buňky jako zlodějky. Jak posílit imunitní systém, aby na ně vyzrál?
- Nová sloučenina chrání kostní buňky, může pomoci pacientům s cukrovkou
- Růst listů, kořenů, kvetení i rozmnožování aneb Za vším hledej hormon
- Řekni mi to vůní. Pachová komunikace řídí životy zvířat i lidí
- Luční kvítí klíčem k poznání evoluce. Vědci popsali DNA chromozomu Y
- Jak se mozek zotavuje po mrtvici? Odpovědi přináší studie českých vědců
- Čirok produkuje unikátní pyl. Může být cestou k pěstování odolnějších plodin
- Jak opravit míchu: Kristýna Kárová zkoumá možnosti obnovy nervových buněk