Výběrová řízení

08. 03. 2024
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení na pozici Vědecký pracovník – junior pro obor molekulární genetika rostlin a půdních mikroorganismů.

Lokace:  Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Brno
Laboratoř ekologické fyziologie rostlin
Úvazek: 100%
Předpokládaný nástup dle dohody, nejdříve od 1.4.2024
Uzávěrka přihlášek:  29.3.2024

Popis pozice:

Pozice vědeckého pracovníka - junior je vypisována v rámci nového projektu AdAgriF (https://adagrif.cz/), jehož cílem je kromě sledování toků skleníkových plynů pochopit, jak konkrétně se zemědělství a lesnictví podílí na celkové bilanci skleníkových plynů, jak lze tyto sektory změnit, aby se maximalizoval potenciál pro mitigaci klimatické změny a jaké jsou mechanismy ukládání stabilních forem uhlíku v půdě a jaký je podíl jednotlivých komponent ekosystémů  na úrovni rostlin, mikroorganismů a půdy, a dále  také pochopit jaké jsou mechanismy tvorby emisí stopových skleníkových plynů (zejména N2O a CH4). Pro tento projekt hledáme samostatného vědeckého pracovníka – juniora, jehož úkolem bude každodenní vedení laboratoře molekulární genetiky rostlin a půdních mikroorganismů zahrnující spolupráci v rámci širšího týmu na experimentech zaměřených na vyhodnocení odezvy rostlin v podobě exprese genů na různé podněty prostředí související s klimatickou změnou, odezvy různých genotypů a rostlinných druhů na tyto podněty, pochopení úlohy exprese genů při akumulaci ochranných látek a produkci kořenových exsudátů, vyhodnocení úlohy exprese genů při odolnosti vůči nepříznivým podmínkám prostředí (například sucho, vysoká teplota) a interakcích s půdními mikroorganismy, vyhodnocení vlivu rostlin, kořenových exsudátů a managementu na hlavní složky půdního mikrobiomu v zemědělských a lesních ekosystémech a v konečném důsledku i na utváření stabilních forem uhlíku v půdě.  Jedná se tedy o práci v mezioborovém týmu, v rámci kterého se očekává integrace transkriptomických dat s fyziologickými a metabolomickými daty, analýzou půdního mikrobiomu a analýzou stabilních izotopů. Tato pozice nabízí unikátní možnost zapojit se do aktuální dynamicky se rozvíjející oblasti výzkumu s mimořádnou příležitostí pro rychlý odborný růst.

Hlavní pracovní úkoly lze shrnout následovně:

  • Práce s molekulárně genetickými technikami: extrakce DNA/RNA, PCR/qRT-PCR analýzy, vývoj primerů u vzorků rostlinného materiálu a půdního mikrobiomu.
  • Vyhodnocení PCR/qRT-PCR dat, vyhodnocení dat sekvenace RNA/DNA,  mapování QTL.
  • Statistická analýza vícerozměrných dat.
  • Pěstování rostlin v řízených podmínkách, odběry vzorků rostlinného materiálu, kořenových exsudátů a půdních vzorků.
  • Navrhování a provádění samostatných experimentů zaměřených na odezvu rostlin n a změnu podmínek prostředí, indukci ochranných mechanismů, produkci kořenových exsudátů, interakce s půdními mikroorganismy a ukládání stabilních forem uhlíku v půdě.
  • Podávání vědeckých projektů zaměřených na molekulární genetiku rostlin a půdních mikroorganismů v souvislosti s klimatickou změnou.
  • Vedení doktorandů a postdoktorandů.

Kandidát na tuto pozici by měl splňovat následující požadavky:

  • Vysokoškolské vzdělání (PhD) v oblasti molekulární genetiky.
  • Zkušenosti s vědeckou prací v oblasti molekulární genetiky rostlin.
  • Zkušenosti s experimentálními kultivacemi rostlin.
  • Zkušenosti s vědeckou prací v oblasti molekulární genetiky mikroorganismů výhodou.
  • Zkušenosti s publikováním ve vědeckých časopisech (H-index minimálně 10).
  • Schopnost samostatné práce i schopnost práce v širším týmu.
  • Schopnost vést mladé a nadějné výzkumné pracovníky (Ph.D. studenty a postdoktorandy).
  • Flexibilita a schopnost učit se novým věcem.
  • Zkušenosti s řešením vědeckých projektů výhodou.
  • Zkušenosti práce se statistickými postupy a nástroji (např. R, Statistica).
  • Dobrá znalost angličtiny, zkušenosti ze zahraničních vědeckých pracovišť výhodou.

Podmínky zaměstnání:

  • Úvazek je nabízen na dobu 12 měsíců se zkušební dobou 2 měsíce s předpokladem prodloužení úvazku (financování projektu zajištěno na další 3 roky).
  • Nabízíme zapojení a spolupráci v rámci mezinárodních vědeckých konsorcií, a jedinečnou příležitost k odbornému růstu.
  • Nabízíme flexibilní pracovní režim včetně nastavitelné pracovní doby.

Přihlášky obsahující materiály (CV + motivační dopis) zasílejte do 27. března 2024 na emailovou adresu jobs@czechglobe.cz (v předmětu emailu uveďte název pozice).