Výběrová řízení

25. 03. 2024
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení na pozici VĚDECKÝ PRACOVNÍK – JUNIOR PRO OBOR EKOLOGIE SE ZAMĚŘENÍM NA AGROMETEOROLOGII A BIOKLIMATOLOGII.

Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. hledá pracovníka na pozici vědecký pracovník – junior  pro obor ekologie

Lokace:  Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Brno
Sekce klimatických analýz a modelování

Úvazek: 0,3
Předpokládaný nástup dle dohody, nejdříve od 1.5.2024
Uzávěrka přihlášek:  25.4.2024

Popis pozice:

Pozice vědeckého pracovníka – junior je vypisována v rámci nového projektu Georizika, jehož jedním z dílčích cílů je sledovat abiotické a minoritně i biotické hrozby související se zvyšující se variabilitou počasí a globální změnou. V projektu se CzechGlobe zaměří na analýzy průběhu, dopadů a předpovědi meteorologického a půdního sucha a s nimi souvisejícího výzkumu požárního počasí. Konkrétně bude pracovník zkoumat vybrané extrémy počasí, jako je výskyt vln veder, zimních i vegetačních mrazíků, srážek s přibývající intenzitou a dalších meteorologických faktorů, které mají přímou vazbu k růstu a vývoji rostlin, stabilitě agrosystémů a produkci potravin. Tato pozice nabízí možnost zapojit se do společensky velmi žádané oblasti výzkumu s příležitostí pro rychlý odborný růst.

Hlavní pracovní úkoly lze shrnout následovně:

  • analyzovat a modelovat dlouhodobé řady vývoje vybraných rostlin ve vztahu ke klimatickým trendům
  • analyzovat aktuální abiotická meteorologická rizika a jejich dopady na rostlin resp. plodiny
  • provádět fenologické analýzy pro konkrétní rostlinné druhy
  • publikovat své výsledky, resp. podílet se na publikaci výstupů celého pracovního týmu
  • doplňovat algoritmy rizik v systémech včasné výstrahy fenofaze.cz, agrorisk.cz a intersucho.cz

Kandidát na tuto pozici by měl splňovat následující požadavky:

  • Vysokoškolské vzdělání (PhD) v oblasti meteorologie, klimatologie agrometeorologie nebo bioklimatologie.
  • Zkušenosti s vědeckou prací v oblasti agrometeorologie
  • Zkušenosti s týmovou prací v národních projektech
  • Zkušenosti s publikováním ve vědeckých časopisech (H-index minimálně 5).
  • Schopnost samostatné práce i schopnost práce v širším týmu.
  • Flexibilita a schopnost učit se novým věcem.
  • Zkušenosti s řešením vědeckých projektů výhodou.
  • Zkušenosti práce se statistickými postupy a nástroji
  • Dobrá znalost angličtiny, zkušenosti ze zahraničních vědeckých pracovišť výhodou.

Podmínky zaměstnání:

  • Úvazek je nabízen na dobu 12 měsíců se zkušební dobou 2 měsíce s předpokladem prodloužení úvazku (financování projektu zajištěno na další 3 roky).
  • Nabízíme zapojení a spolupráci v rámci mezinárodních vědeckých konsorcií, a jedinečnou příležitost k odbornému růstu.
  • Nabízíme flexibilní pracovní režim včetně nastavitelné pracovní doby.

Přihlášky obsahující materiály (CV + motivační dopis) zasílejte do 25. dubna 2024 na emailovou adresu jobs@czechglobe.cz (v předmětu emailu uveďte název pozice)