
Program SUWAC pomůže s dostupností vody na jihu Moravy
26. 06. 2019
Trvale udržitelné hospodaření s vodou v povodí řeky Dyje, v regionu s napjatou klimatologickou a hydrologickou vodní bilancí, v místě s výrazně se měnícími klimatickými podmínkami – takový je hlavní cíl programu SUWAC. Ten byl slavnostně představen a vyhlášen 24. června na konferenci, která se uskutečnila na brněnské Nové radnici.
Konkrétním přínosem programu SUWAC (Sustainability Water Adaptation Climate Change) bude zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region, obyvatele, zemědělství i průmysl. Program má přispět i k efektivnímu fungování důležitých ekosystémových služeb krajiny, jako je ochlazování a zvlhčování klimatu nebo retence vody, a také k dodržování mezinárodních závazků o udržení průtoků v řekách. Zároveň by měl pomoci definovat návrhy možných legislativních opatření a dosáhnout na financování plánovaných kroků.
Povodí řeky Dyje je druhé největší dílčí povodí v České republice. Pokrývá 15 % území ČR, žije v něm 1,5 milionu lidí a zasahuje do šesti krajů, zejména Jihomoravského a Vysočiny.
Nositelem programu SUWAC bude stejnojmenný zapsaný spolek založený Ústavem výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, Svazem vodovodů a kanalizací měst a obcí a Asociací krajů ČR. Novými členy by se měly stát obce nebo organizace, které mají zájem o řešenou problematiku, například Povodí Moravy, Brněnské vodárny a kanalizace nebo Vírský oblastní vodovod, sdružení měst, obcí a svazků obcí.
Připravila: Hana Šprtová, Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, ve spolupráci s tiskovým střediskem Magistrátu města Brna a Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Úvodní foto: PMO.cz (Povodí Moravy, s.p.)
Foto v článku: Magistrát města Brna
Přečtěte si také
- Bedlivě zaostřete: úlovky do Vědy fotogenické můžete posílat do 6. července
- Pražští symfonikové pro Akademii věd zahráli díla Šostakoviče a Weinberga
- Akademie věd přináší krajům a regionům nové poznatky i praktická řešení
- Jsem opatrný optimista, říká k AI ekonom a nobelista Philippe Aghion
- Akademie věd otevírá jedinečnou laboratoř tomografie s atomární sondou
- Nová publikace vypráví o osudech pražské vily Lanna a jejích obyvatelích
- Štatl se valí do Prahy, brněnská pracoviště AV ČR se připravují na Veletrh vědy
- Hodnocení v AV ČR je na světové úrovní, říká jeho koordinátor Patrik Španěl
- Požárů v Evropě přibývá. Do roku 2100 se jejich počet zdvojnásobí. Co s tím?
- Čtyři osobnosti s mezinárodním renomé získaly medaile Akademie věd ČR
