VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2012 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Akademický bulletin / Živa

abicko ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Tři životy Jana Husa

news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Tři životy Jana Husa

3.7.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150703-01.jpg

Učenec a reformátor – kacíř a světec – národní hrdina

Unikátní výstava připomínající 600. výročí upálení mistra Jana Husa byla zahájena ve Valdštejnském paláci pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha a předsedy AV ČR Jiřího Drahoše.

Expozice, kterou připravila Kancelář Senátu ve spolupráci s odborníky z Historického ústavu AV ČR (Eva Doležalová, Sixtus Bolom-Kotari, Jiří Just, Jaroslav Šebek, Robert Šimůnek), je veřejnosti přístupná od 4. 7. do 18. 10. 2015 vždy o víkendech a státních svátcích od 10.00 hod. do 18.00 hod., v říjnu do 17.00 hod. Vstup volný.

více zde

Praha hostí významný kongres geodetů a geofyziků

1.7.2015

Ve dnech 22. června až 2. července se v Praze koná 26. kongres Mezinárodní unie pro geodezii a geofyziku (IUGG), který pořádá Geofyzikální ústav AV ČR ve spolupráci s Národním komitétem pro geofyziku a geodezii. Záštitu nad ním převzal místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Kongresu se účastní více než 4300 účastníků z 90 zemí celého světa. Ve více než 200 odborných sekcích diskutují o tématech, jako je vliv slunečních erupcí na život na Zemi, přírodní katastrofy, jevy v atmosféře či historie a tvorba zemského magnetického pole. Speciální symposium je věnováno nedávnému velkému zemětřesení v Nepálu. Jednání kongresu se účastní světové špičky ve svém vědním oboru, jedním z řečníků na centrální unijní přednášce byl nositel Nobelovy ceny za chemii Prof. Yuan T. Lee z Taiwanu.

více zde

První etapa výstavby laserového centra ELI Beamlines ukončena

1.7.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150701-eli.jpg

Za přítomnosti generálního ředitele Evropské komise pro vědu a inovace Roberta-Jana Smitse byla v úterý 30. června slavnostně předána administrativní a multifunkční budova ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Robert-Jan Smits vyjádřil přesvědčení, že laserové centrum přispěje k posunutí hranic lidského poznání, a projekt označil za průkopnický pro region střední a východní Evropy „Ukazuje, že vědecká excelence není jen otázkou jedné země,“ zmínil ve svém projevu před slavnostním přestřižením pásky, kterého se zúčastnili mj. místopředseda AV ČR Jan Šafanda, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Jan Řídký, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR Eva Syková, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

více zde

Dědictví Karla Velikého v Praze

30.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150630-webbanner-dedictvi-karla-velikeho.jpg

Do České republiky po belgickém Ename a italské Ravenně přichází v přepracované podobě výstava Dědictví Karla Velikého – raný středověk jako kolébka evropské kultury, kterou pro české návštěvníky připravil Archeologický ústav AV ČR, Praha. Jejím hlavním úkolem je představit dobu raného středověku jako období, jehož interpretace jsou v Evropě dodnes významnými podněty v tvorbě lokálních i národních identit. Výstava ukáže, co máme v Evropě společného či rozdílného a v čem nás může tato etapa dnes inspirovat a přivést k zamyšlení. Výstava bude přístupná v období 17. 7. – 14. 10. v prostorách Tereziánského křídla Pražského hradu. Informace pro návštěvníky zde.

více zde

Rok 2015 bude o sekundu delší

30.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150630-displej.jpg

Mezinárodní služba rotace Země (IERS) ve svém Bulletinu C zveřejnila ustanovení přestupné sekundy na rok 2015. Pošestadvacáté od jejího zavedení v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu sekundu. V Česku tak bude po 1:59:59 SELČ v noci z 30. června na 1. července 2015 vložena jedna sekunda navíc. Ta se zavádí zejména kvůli postupnému zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce. Zajímavou výzvou bude si na automaticky seřizovaných přístrojích přestupnou sekundu vyfotografovat. Více informací naleznete v tiskové zprávě.

více zde

Celosvětové setkání odborníků na českou literaturu

25.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150625-kongres-literarni.jpg

Více než 160 bohemistů z prestižních světových univerzit se ve dnech 29. 6. – 4. 7. sejde na pátém kongresu světové literárněvědné bohemistiky. Jednání na půdě Akademie věd ČR se zúčastní výrazné osobnosti současné literární vědy a historie z České republiky, Jižní Koreje, Japonska, Turecka, Gruzie, Kanady, USA, Velké Británie (Oxford), Francie (Sorbona) a dvaceti dalších zemí. Kongres nazvaný Válka a konflikt v české literatuře pořádá Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími akademickými a univerzitními pracovišti z České a Slovenské republiky. Nad akcí převzali záštitu předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, ministr kultury Daniel Herman, předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a radní hlavního města Prahy Jan Wolf.

více zde

Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za rok 2014

23.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150623-akademicky-atlas-ceskych-dejin.jpg

V pondělí 22. 6. byli na zámku v Lužanech u Přeštic oceněni autoři původních knižních prací z oblasti vědecké a odborné literatury publikovaných v České republice v roce 2014. Třiadvacátý ročník Cen Josefa Hlávky, které společně uděluje Nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, doprovodila vernisáž první etapy nové výstavy o Josefu Hlávkovi a České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, jejíž byl Hlávka prvním prezidentem. Cenu za knižní publikaci v oblasti společenských věd získal Akademický atlas českých dějin autorů prof. Evy Semotanové, doc. Jiřího Cajthamla a kol., vydaný nakladatelstvím Academia.

více zde

Vědci z AV ČR budou zkoumat lesy na šesti kontinentech

22.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150622-vyzkum-v-pralese.jpg

ECR Advanced Grant jim umožní mj. postavit jeřáb uprostřed tropických pralesů

 

Mezinárodní vědecký tým pod vedením prof. Vojtěcha Novotného z Biologického centra Akademie věd ČR získal prestižní grant Evropské rady pro výzkum. Více než tři miliony eur využije na studium složitých vztahů lesních ekosystémů na šesti kontinentech, v tropických novoguinejských pralesech pro tyto účely dokonce postaví padesátimetrový jeřáb. Výzkum bude hledat odpovědi na otázky, jak by vypadaly lesy zcela bez hmyzu nebo proč žije většina hmyzích druhů v tropickém pralese a ne třeba v našem podnebí. Výsledky přispějí k pochopení ekologických principů, podle nichž se jednotlivé druhy rostlin a hmyzu samy poskládají do fungujícího lesního ekosystému, a budou tak důležité i pro ochranu biologické rozmanitosti lesů.

více zde

Vědci AV ČR se podílejí na rozkrývání tajemství mořského planktonu

19.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150619-biologicke-centrum-science.jpg

Tým parazitologů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podílí na jednom z největších a nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti, TARA Oceans, který si vůbec poprvé v lidské historii klade za cíl zmapovat mikrosvět v mořích po celé planetě. Výsledky výzkumu o rozmanitosti eukaryotického planktonu publikoval renomovaný časopis Science. Během expedic napříč světovými oceány nasbírali vědci vzorky z více než tří set planktonních společenstev a po podrobných analýzách tak obsáhli poprvé celou šíři biodiverzity eukaryotického planktonu. Vědci chtějí zobecnit nové poznatky o množství, struktuře a uspořádání eukaryotického života v našich oceánech. Tyto výsledky pravděpodobně změní učebnice biologie a přispějí k nové klasifikaci planktonu.

více zde

Jedinečná příležitost k pozorování noční oblohy

19.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150617-konjunkce.jpg

V sobotu 20. června 2015 večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají s Měsícem dvě nejjasnější planety – Venuše a Jupiter. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Nejlepším časem pozorování bude přibližně 22. hodina SELČ. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na nápadnost objektů nebude obtížné uskupení spatřit. Pro pozorování bude ideální místo s dobře odkrytým západním obzorem, nejlépe na kopci nebo z vyšších pater budov.

více zde

Cenu Velvyslanectví Francie získala i vědkyně z AV ČR

18.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150618-ceny-francie001.jpg

Na slavnostním předání cen mladým českým vědcům Velvyslanectvím Francie a jeho partnerskými společnostmi Pierre Fabre Médicament, BULL/Atos, Sanofi, Solvay CR, Centrem excelence IT4Innovations a Českou společností chemickou ve čtvrtek 18. 6. převzala první cenu za farmacii Mgr. Eva Řezníčková. V Laboratoři růstových regulátorů (společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci) se věnuje výzkumu protinádorových látek. „Testujeme protinádorové účinky nových inhibitorů cyklin-dependentních kináz, což jsou enzymy zapojené v regulaci buněčného cyklu. Naše látky již ve velmi nízkých koncentracích dokážou blokovat dělení nádorových buněk a zároveň v nich indukovat programovanou buněčnou smrt. Tyto výsledky jsme potvrdili i v rámci mé stáže ve Vídni pomocí testů na myších modelech,“ uvedla Mgr. Řezníčková.

více zde

Přihlaste se do studentské soutěže diplomových prací

18.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150618-academia.jpg

Nakladatelství Academia vyhlašuje 4. ročník Studentské soutěže o vydání magisterské diplomové práce. Soutěž je určena studentům a absolventům českých vysokých škol. Záměrem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy. Přihlášené diplomové práce bude hodnotit porota složená z předních představitelů české vědy a zaměří se nejen na faktickou správnost, ale také čtivost a schopnost autora upoutat čtenáře. Soutěž je určena pro studenty do 28 let, kteří obhájili magisterskou diplomovou práci v kalendářním roce 2015 se známkou výborně. Magisterské diplomové práce je možné přihlásit ve třech kategoriích – vědy o živé přírodě a chemické vědy, vědy o neživé přírodě, humanitní a společenské vědy. Podrobné informace a stanovy Studentské soutěže jsou k dispozici na www.academia.cz.

více zde

Akademickou prémii 2015 získal prof. Hocek a dr. Pravenec

17.6.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150617-00.jpg

Jeden z nejvýznamnějších vědeckých grantů v ČR, prestižní Akademickou prémii, udělil ve středu 17. června předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš dvěma vynikajícím českým vědcům – prof. Ing. Michalu Hockovi, CSc., DSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Ing. Michalu Pravencovi, DrSc., z Fyziologického ústavu AV ČR. Finanční částku do výše 30 milionů korun čerpanou během šesti let obdrží každý pro svůj tým jako podporu další vědecké práce. „Grant by měl pomoci vědcům v jejich práci a je zcela na nich, jak s penězi naloží,“ uvedl prof. Drahoš.

více zde

Více aktualit...