Zahlavi

Archiv aktualit

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
17. 05. 2019

Přilákat do Česka světové vědce, rozšířit základnu českých AI talentů a napomoci vzniku nových technologických firem. To jsou cíle ambiciózní iniciativy prg.ai, která chce do pěti let udělat z Prahy centrum umělé inteligence. AV ČR, ČVUT a Univerzita Karlova v ní spojily síly s magistrátem hlavního města Prahy.

17. 05. 2019

Vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR publikovali v prestižním americkém časopise Science. Jejich výzkum, na kterém se podíleli i odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a z farmaceutické společnosti Zentiva, se týká nových možností využití rozptylu elektronů na nanokrystalických materiálech.

17. 05. 2019

Předseda Vědecké rady Akademie věd ČR Antonín Fejfar zastupoval Českou republiku na čtvrtém fóru o roli vědy, technologií a inovací (STI Forum) v otázkách udržitelného rozvoje. Význačná přehlídka se konala v sídle OSN v New Yorku ve dnech 14. a 15. května 2019.

16. 05. 2019

Zcela nová metoda separace prvků vzácných zemin, vyvinutá v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, usnadní a zrychlí výrobu radiofarmak. ÚOCHB uzavřel licenční smlouvu na využití této metody s americkou společností SHINE Medical Technologies, která se chce stát světovou jedničkou v bezpečné a cenově dostupné produkci izotopů pro zdravotnictví. Ta novou metodu využije k přípravě lutecia 177 pro léčbu rakoviny.

16. 05. 2019

Skupina výzkumu exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR pod vedením Petra Kabátha se stala oficiálním členem plánované vesmírné mise PLATO. Jde o první přímou českou účast na výzkumu exoplanet.

16. 05. 2019

Na pátém ročníku Veletrhu vědy se od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek a panelových diskusí. Významní čeští odborníci letos představí témata, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

15. 05. 2019

V úterý 14. května navštívila Akademii věd velvyslankyně Spojených států mexických Rosaura Leonora Rueda Gutierrez. Se zástupci AV ČR hovořila o dalším rozvoji vědecké spolupráce obou zemí.

15. 05. 2019

Efektivní veřejná politika, účinná přeměna a skladování energie, potraviny pro budoucnost. Ale také kvalitní život ve zdraví a nemoci, nové materiály, umělá inteligence nebo naděje a rizika digitálního věku. To jen malá část klíčových témat, na něž se Akademie věd od roku 2015 zaměřuje prostřednictvím výzkumných programů tzv. Strategie AV21. Aktuální výsledky se nyní představují na dvoudenní konferenci, kterou může prostřednictvím živého streamu sledovat i veřejnost.

15. 05. 2019

Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku Cen Miroslava Ivanova, určených autorům literatury faktu. Umístilo se v ní hned několik titulů z Nakladatelství Academia spadajícího pod AV ČR. 

14. 05. 2019

Německý fyzik Roland Wiesendanger, který na univerzitě v Hamburku vede vlastní skupinu v oblasti nanověd, obdržel v úterý 14. května čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“. Cenu mu v prostorách Fyzikálního ústavu AV ČR předal člen Akademické rady Pavel Krejčí.