Zahlavi

Karolus Quartus (1316 - 2016)

1.       Letní škola klasických studií Písemnictví, vzdělanost a umění doby Karla IV.

1.7.–5. 7. 2016, Třešť

Garance Jiří Beneš, Filosofický Ústav/Kabinet klasických studií

Návaznost na antické vzory a jejich obraz v pozdější historiografii. Je určena učitelům klasických jazyků, dějepisu, studujícím těchto oborů na VŠ a SŠ úrovni, otevřená však všem zájemcům. Studující VŠ za její absolvování získávají kredity.

 

2.       Výstavní projekt Karel IV. na Národní třídě

Výstava, 5. 5. – 5. 6., AV Národní třída

Garance Martin Musílek, Centrum medievistických studií

Stěžejním záměrem výstavy je prostřednictvím několika vybraných témat představit osobnost Karla IV. ve výzkumných programech Akademie a důstojným způsobem tak připomenout 700. výročí jeho narození. Oproti konkurenčním výstaním projektům však nepůjde o prezentaci již hotových výsledků. Naopak záměrem je veřejnosti přiblížit stále živý proces bádání v rámci jednotlivých ústavů Akademie. Nepůjde tedy o klasickou výstavní expozici, ale bude se v přeneseném slova smyslu jednat o jakýsi workshop, který by se měl pokusit aktivně komunikovat s návštěvníky.

 

3.       Karel IV., panovník ověnčený slávou, láskou i pohrdáním

Mezinárodní konference (23.–24. 9. 2016) a výpravná publikace.

Garant Eva Doležalová, Historický Ústav.

Vědecká mezinárodní konference (zaměření – zahraniční politika Karla IV.), HÚ AV ČR a Ústav českých dějin FF UK. Konference a následně i publikace bude zaměřena na vývoj zahraniční politiky Karla IV. a jeho návaznost na dílo Jana Lucemburského a lucemburské dynastie obecně. Sledovány budou také kulturní a společenské transfery mezi Říší Čechami a Moravou.

 

3.       Konference v Senátu PČR a publikace Karel IV. v moderních interpretacích tradic

Konference, 12. 9, Senát PČR

Garance Jaroslav Šebek, Historický ústav AV ČR

Konference v Senátu se zaměří převážně na témata: 1. Vnímání osobnosti Karla IV. od raného novověku do současnosti, 2. Reflexe panovníkových činů, vznik a význam karlovské tradice, 3. Pozitiva i negativa této tradice v dějinných epochách, 4. Utváření druhého života Karla IV. a jeho význam v současnosti.

 

5.       Dílo Karla IV. v běhu staletí

Výstava, 21. 1.–12. 6. 2016, Senát PČR

Garance Eva Doležalová, Robert Šimůnek, Jaroslav Šebek, Sixtus Bolom-Kotari, Eva Semotanová, Historický ústav AV ČR

Český král a římský císař Karel IV. je dodnes českou a moravskou společností vnímán jako jeden z nejvýznamnějších panovníků v celé historii českého státu. Potvrdila to např. i anketa „Největší Čech“ (2005), v níž Karel IV. zvítězil a počtem hlasů výrazně předstihl i čelné osobnosti moderních a soudobých dějin – T.G. Masaryka a V. Havla.

Karel IV. je moderní společností vnímán jako zakladatel mnoha institucí, jako budovatel Českého království, jako státník, politik a diplomat, který ve své době získal respekt celé Evropy. Jeho politické i společenské dílo má ale i jiné a dramatičtější rozměry, které byly historiografií opomíjeny nebo vytěsňovány. Dnešní obecné povědomí o Karlu IV. je odleskem jeho obrazu v mladší historické tradici, který se přizpůsoboval tehdejší společenské poptávce. Výstava bude zachycovat několik oblastí Karlova působení ve 14. století i přetrvávající stopy jeho činů v současné české a evropské společnosti.

 

6.       Svět v době Karla IV. – legitimizace moci

Konference září/říjen 2016, publikace 4/4 2016

Garance Jakub Hrubý, Ondřej Beránek (Etnologický ústav), Pavlína Cermanová (Centrum medievistických studií)

Projekt má za cíl komparativně pojednat o strukturách, podobě a legitimitě moci v jednotlivých geografických celcích a kulturních oblastech v době Karla IV. Případové studie se budou věnovat latinskému křesťanskému světu (střední Evropa, Francie, Skandinávie, atd.), Islámskému světu (Mamlúci, Osmané, Nasrovci, Ibn Chaldún, islámské právo), střední Asii (Mongolové, Timur, Zlatá horda), sinosféře (dynastie Ming v Číně), hinduistickému světu (Vidžajanagar, Madžapahit), buddhistické jihovýchodní Asii (Šrí Lanka, Ajutthaja, Lan Xang), Africe (Etiopie, Mali) a Amerikám (Aztékové, Mayové, Inkové). Jedná se o unikátní projekt spojující nejrůznější vědní disciplíny i ústavy AV ČR.

 

7.       Odborné kolokvium „Písemnictví doby Karla IV.“

Kolokvium, 3.–4. 10. 2016

Garance Daniel Soukup, Matouš Jaluška, ÚČL AV ČR

Dvoudenní odborné kolokvium věnované literatuře a literárním jazykům doby Karla IV. Odborné setkání bude rozděleno do několika tematických a oborových panelů, které se budou zabývat různými aspekty písemnictví 14. století, zejména literárnímu a knižnímu mecenátu Karla IV., tématům z oblasti paleobohemistiky a slavistické medievistiky (např. církevněslovanské hlaholské písemnictví kláštera Na Slovanech, vývoj staročeského jazyka apod.).

 

8.       Dům U kamenného zvonu a evropské umění kolem a po roce 1300

Publikace

Garance Klára Benešovská a Lenka Panušková, ÚDU AV ČR

Kniha o domnělém rodném místě Karla IV. z pohledu podobných evropských městských rezidencí a dvorského umění konce 13. a první třetiny  14. století. Kolektivní monografie připravená na základě mezinárodního setkání na závěr výstavy Královský sňatek roku 2011. V roce 2015 budou dokončeny redakční práce a příprava publikace tak, aby vyšla do května 2016.

 

9.       Umění a vzdělanost jedinečné fundace Karla IV.

Výstava, 5. 5.–21. 11. 2016

garance Kateřina Kubínová, Klára Benešovská, ÚDU AV ČR

Výstava "Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost" konaná v prostorách Emauzského kláštera třemi ústavy Akademie věd a ve spolupráci Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích, představí tuto pozoruhodnou fundaci Karla IV. ze tří aspektů. Zaprvé ukáže Slovanský klášter jakožto důležité duchovní centrum Nového města pražského, zadruhé přiblíží jeho architekturu a zejména výzdobu ambitu cyklem nástěnných maleb, zatřetí bude věnována hlaholské písemné kultuře, jejímž novým centrem se klášter ve 14. století stal.

Výstava sepřipravuje ve spolupráci se Slovanským ústavem, Kabinetem hudební historie Etnologického ústavu, Ústavem pro českou literaturu, Ústavem pro jazyk český a za spoluúčasti Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích.

 

10.       Přednáška Františka Šmahela na Žofíně

Přednáška, 17. 2. 2016

První setkání v projektu slavnostních přednášek AV ČR na téma: „Ve znamení císaře Karla IV. a mistra Jana Husa“.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000243-akademie-ved-cr/

 

11.   Windowgallery – k tématu Karel IV.

Výstava, květen–září 2016

ÚDU AV ČR

Výstava pro výklady ústavu v přízemí Husova 4-Perštýn: z fotografií Fotoarchívu ÚDU AV ČR; dále z publikací pracovníků ústavu na téma „Karel IV. a umění v českých zemích“.

 

12.   Příprava výstavy knih z fondu KNAV a doprovodných textů pro Pražskou muzejní noc 2016 – téma „každodennost v době Karla IV.“

Výstava, červen 2016 (Muzejní noc)

Knihovna AV ČR

Výstava ve vitrínách ve studovně KNAV bude připravena tak, aby byla srozumitelná a poutavá i pro mladší studenty středních škol a zároveň přínosná i pro studenty škol vysokých (zejména se zaměřením na historii). Výchozími materiály při přípravě textů budou knihy z fondu KNAV (podle katalogu KNAV cca 600 monografií v českém jazyce). Cílem výstavy bude zmapování poznatků o každodenním životě v době Karla IV. s ukázkami odborné literatury, v rámci exkurzí pak bude doplněno o informace o tom, jak a kde je možné informace vyhledávat a co v současnosti nabízejí digitální knihovny.

Po skončení prezentace během Pražské muzejní noci bude poté výstava nabídnuta vybraným středním školám jako možnost exkurze s výkladem. Dále zůstane zdarma přístupná až do konce roku 2016 a poté bude v elektronické podobě zpřístupněna na webu KNAV.

 

13.   Fotografická výstava s odbornými architektonickými informacemi – téma „architektura/stavby Karla IV.“

Výstava, červen 2016 (Muzejní noc)

Knihovna AV ČR

Velkoformátové fotografie budou doprovázeny odbornými historickými i technickými texty o konkrétních stavbách, ideálně včetně architektonických nákresů, odkazů do digitálních knihoven atd. Umělecká stránka výstavy tak bude propojena s odborným obsahem ve vizuálně přitažlivém zpracování.

Výstava bude doplněna interaktivní nadstavbou – na tabletu či prostřednictvím dotykové obrazovky si budou moci návštěvníci prohlédnout elektronicky obsah celé výstavy a zároveň v ní budou dostupné i materiály, které svým rozsahem již rámec výstavy překročily, především obrazová dokumentace, odkazy na související stránky na internetu (knihovny, digitální knihovny, virtuální sbírky apod.)

 

14.   Knihovna snů – téma „Karel IV.“ (každodennost v době jeho vládnutí, odkazy pro dnešní dobu)

Výstava, Týden vědy a techniky (5. 11. 2016)

Knihovna AVČR

Knihovna snů jako hlavní část programu nabízí sérii odborných přednášek zvaných hostů jak z Akademie věd ČR, tak z dalších českých vědecko-výzkumných pracovišť, napříč vědními obory. Cílovou skupinou Knihovny snů jsou vedle široké veřejnosti především studenti vysokých škol všech oborů.

 

15.   Počítačová aplikace a znalostní soutěž v rámci Týdne vědy a techniky

Počítačová aplikace, Týden vědy a techniky (5. 11. 2016)

Knihovna AVČR

Počítačová aplikace na téma „Karel IV.“ bude sloužit jako interaktivní vzdělávací pomůcka – formou aplikace/hry budou zejména mladší návštěvníci seznámeni s tématem (historie/Karel IV./literatura/současnost). Po skončení Týdne vědy a techniky bude aplikace bude nabízena tuzemským institucím typu knihoven, muzeí, školám a dalším vzdělávacím zařízením zdarma jako nadstavbová vzdělávací/poznávací pomůcka.

 

16.   Mezinárodní hudebně vědní konference Hudba doby Karla IV.

Konference, 10.-12. listopadu 2016

Etnologický ústav AV ČR

V porovnání s dalšími zeměmi latinské křesťanské Evropy se hudební kultura 14. a počátku 15. století ubírala v zemích Koruny české poněkud specifickým směrem vývoje. Císař Karel IV. neholdoval pěstování rafinované polyfonie v tehdy moderním stylu francouzské ars nova, jeho zájem se naopak soustředil na liturgii a podporu jednohlasého gregoriánského chorálu. Přesto se Praha stává hlavním centrem rozvoje vícehlasu ve střední Evropě, a to díky činnosti nově založené univerzity. Mezinárodní konference Hudební dědictví doby Karla IV. představí nejnovější poznatky o hudební kultuře českých zemí a střední Evropy v období pozdního středověku, diskutovaná témata budou knižně publikována v podobě kolektivní monografie.

Druhá část konference se hodlá zabývat otázkou, jakým způsobem vznikalo novodobé povědomí o Karlu IV. a jakým způsobem byla jeho osobnost a jeho doba reflektována v uměleckých dílech 19. a 20. století (V. Novák, O. Jeremiáš, J. Vrchlický, J. Neruda aj.). Měl by tu být vytvořen prostor pro mezioborovou diskusi o uměleckých dílech a počinech, které se v 19. a 20. století podílely na budování mýtu „Otce vlasti".

 

17.   Přednáška a koncert v Roudnici nad Labem

Reprezentativni přednáška a koncert, duben 2016

Veronika Mráčková, Etnologický ústav AV ČR

V návaznosti na mezinárodní konferenci věnovanou hudební kultuře doby Karla IV. je plánována odborná přednáška s workshopem na téma liturgické hudby doby lucemburské. Akce se uskuteční v bývalém augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem a posluchači se budou moci aktivně zúčastnit latinských nešpor, které se budou konat v kostele Narození Panny Marie. Program završí vystoupením Schola Gergoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena.

 

18.   Regionální kulturně-vzdělávací aktivita, cyklus přednášek

Cyklus přednášek, květen–listopad 2016

Jana Vozková, Etnologický ústav AV ČR

Hudební kultura českých zemí v době vlády Karla IV. (Teplice, Panenské Břežany, Levý Hradec, Smolnice, Říp, Rajhrad ad.) Záměrem přednáškového cyklu je zvýraznit či připomenout historické a kulturní povědomí spojené s konkrétními lokalitami, jejich kulturní tradice sahají až do středověku.

 

19.   Kolektivní monografie o hudbě doby Karla IV.

Publikace

Garance Veronika Mráčková, Jarmila Procházková, Etnologický ústav AV ČR ve spol. s ÚHV FF UK

Publikace vychází z mezinárodní hudebně vědní konference Hudba doby Karla IV.