Zahlavi

4. NÁRODNÍ KONFERENCE O GENDERU A VĚDĚ

Wed Jun 22 09:00:00 CEST 2016

4. národní konference o genderu a vědě


VSTUP DO REGISTRACE

22. června 2016 od 9.00 do 15.00 hod.

Hlavní sál Valdštejnského paláce a přilehlých prostorách, Valdštejnské nám. 17/4, Praha 1 (recepce „C2“)

Pořádají: Výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR a NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.


Záštitu nad konferencí převzali:

Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

prof. Jiří Drahoš, DrSc., dr.h.c., předseda Akademie věd ČR

 

Konference se zaměří na to, jak podpořit genderovou rovnost a profesní růst vědkyň konkrétními kroky na straně vysokých škol a výzkumných institucí. V roli hlavního řečníka vystoupí profesor Curt Rice, rektor Univerzity aplikovaných věd v Oslo a Akershus, předseda Norského výboru pro genderovou vyváženost a diverzitu a světově uznávaný propagátor genderové rovnosti ve vědě a výzkumu.

Kdo je Curt Rice

Curt Rice je světově uznávaný zastánce a propagátor genderové rovnosti ve vědě a výzkumu, norský lingvista, narozený ve Spojených státech amerických. Od loňského roku je rektorem Univerzity aplikovaných věd v Oslo a Akershus (HIOA). Je předsedou Norského výboru pro genderovou vyváženost a diverzitu a předsedou Rady pro současný výzkumný informační systém (CRIStin).  Je také propagátorem tzv. open access, otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu. Jedná se o alternativní komunikaci k tradičnímu šíření vědeckých poznatků prostřednictvím vědeckých časopisů. Principem je neomezený online přístup k vědeckým informacím, který zajišťuje auto-archivace článků v otevřených repositářích nebo publikování v otevřených časopisech.

Než se stal rektorem na HIOA, profesor Rice pravidelně přispíval do britského deníku The Guardian a psal vlastní blog. Tematicky se věnuje otázce genderové rovnosti ve vědě, důvodům odchodů vědkyň z vědy, důležitosti jejich vyššího zastoupení ve výzkumu a způsobům (strategiím) jak toho dosáhnout. Výběr z jeho blogů v češtině najdete zde.

Proč kulturní a institucionální změna

V dalším panelu věnovanému kulturní a institucionální změně a tomu, jak ji realizovat, vystoupí klíčoví aktéři české vědy, výzkumu a inovací a politiky rovných příležitostí pro ženy a muže, včetně vedoucích představitelů předních institucí. Panelisté a panelistky se s námi podělí o své zkušenosti se zaváděním změn v institucích, a také se jich zeptáme, co pro ně bylo či je největší výzvou.

Proč  je nutné diskutovat

Zastoupení žen mezi výzkumníky je v ČR v současné době nejnižší od roku 2001, od kterého jsou data segregovaná dle pohlaví dostupná. Stabilní nárůst zastoupení žen mezi studujícími rozhodně nevede ke zvýšení podílu žen mezi výzkumníky. V evropském srovnání se ČR nachází pod průměrem. Zároveň se však objevují první instituce, které otázku postavení žen ve vědě začínají systematicky řešit prostřednictvím tzv. přístupu kulturní a institucionální změny. Tento přístup prosazuje Evropská komise i mnohé členské státy, včetně jejich parlamentů, vlád i výzkumných pracovišť. K podpoře diskuze na toto téma a přijímání (přijetí) opatření pro zlepšení postavení žen ve výzkumu vyzval v loňském roce jak Evropský parlament, tak Rada konkurenceschopnosti.

 

Program

09.15 – 10.00 hod.         Registrace

10.00 – 10.10 hod.         Zahájení a úvodní slovo (Eva Syková)

10.10 – 10.20 hod.         Vystoupení čestných hostů (Zdeněk Berka, Siri Ellen Sletner)

10.20 – 10.30 hod.         Rovnost jako institucionální odpovědnost (Marcela Linková)

10.30 – 11.30 hod.         Confessions of a Sexist Man (Curt Rice)

11.30 – 12.00 hod.         Diskuse

12.00 – 12.30 hod.         Přestávka

12.30 – 13.55 hod.         Panelová debata na téma Rovnost a česká věda: Jak na to? (Co víme: data a fakta, Co dál: výzvy a řešení, diskuse)

13.55 – 14.00 hod.          Závěrečné shrnutí (Eva Syková)

14.00 – 14.55 hod.          Síťování a oběd

 

Pozvání do diskuze přijali:

  • Mgr. Jaroslav Bielčík, Ph.D.
  • Ing. Rut Bízková
  • Mgr. Kateřina Cidlinská
  • Mgr. Marcela Linková, Ph.D.
  • Ing. Petr Pavlík, Ph.D.
  • prof. Curt Rice
  • Ing. Olga Rusňáková, Ph.D.
  • prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. FCMA
  • PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D.


Témata konference:

  • excelence, hodnocení a genderové stereotypy
  • zastoupení žen na vedoucích pozicích
  • kombinace vědecké práce a rodiny
  • odchody z vědy


Průběh konference moderují:

  • Mgr. Marcela Linková, Ph.D.
  • PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D.

 

Registrace je zdarma.

Upozorňujeme, že počet míst v sále je omezený. Registrace na místě bude probíhat od 9.15 hod. ve Valdštejnském paláci, recepce „C2“, vchod z Valdštejnského nám. přes 1. a 4. nádvoří. Vstup pouze pro registrované. Průkaz totožnosti nutný.

Pracovním jazykem konference je čeština a angličtina. Tlumočení bude zajištěno.

Účastníci konference souhlasí s případným zveřejněním svých vystoupení na internetových stránkách Senátu PČR.