Poprvé v historii mohou čeští občané vymyslet oficiální název pro planetu, která se nachází mimo náš solární systém, tzv. exoplanetu. Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal „přidělenu“ jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat. Zapojit se můžete právě zde.

Každá země (dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie) pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu, přičemž pojmenování bude mít svá pravidla. Například musí umožňovat logické pojmenování další planety v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu.

V první fázi můžete vymýšlet a zasílat své návrhy prostřednictvím online formuláře, a to do 30. září 2019. Poté odborná porota nominuje kandidáty na finální název, absolutního vítěze z nich ale vybere veřejnost hlasováním na tomto webu (přístupném rovněž z adresy www.pojmenujexoplanetu.cz). Výsledné názvy všech exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019.

Planeta, pro kterou bude Česko hledat nový název, má zatím katalogové označení XO-5b. Její hvězda, která rovněž hledá své jméno, je XO-5 a nachází se v souhvězdí Rysa. Více se dozvíte zde.

Projekt Pojmenuj exoplanetu budou provázet doprovodné akce, např. soutěže pro školy. Všechny informace včetně pravidel jsou k dispozici (a budou průběžně přibývat) na tomto webu. 

Svoji exoplanetu budou pojmenovávat samozřejmě i na Slovensku.